Terpeny zawarte w konopiach skuteczne w uśmierzaniu bólu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zastosowanie samych terpenów z konopi w leczeniu dolegliwości bólowych może być tak samo skuteczne jak kannabinoidy, przy mniejszym ryzyku efektów ubocznych – informują naukowcy, których wnioski ukazały się w piśmie „Scientific Reports”.

Terpeny to związki występujące w wielu różnych roślinach ziołach, kwiatach, odpowiadające również za smak i zapach marihuany. Naukowcy z Uniwersytetu Arizony wykazali, że same terpeny (bez CBD i THC) naśladują działanie kannabinoidów i równie skutecznie łagodzą ból.

Badacze skupili się na czterech terpenach: alfa-humulenie, geraniolu, linalolu i beta-pinenie. Ocenie poddawano każdy związek osobno oraz w połączeniu z syntetycznym agonistą (WIN55,212-2), stymulującym naturalne receptory kannabinoidowe organizmu.

Gdy kannabinoid, taki jak THC, trafia do organizmu, wiąże się on z jednym z dwóch receptorów – CB1R i CB2R, co z kolei aktywuje neurony wpływające na procesy fizjologiczne i zachowanie. Podczas eksperymentów laboratoryjnych naukowcy zaobserwowali, że wszystkie cztery terpeny, podobnie jak THC, aktywowały receptor CB1R.

Dalsze badania na myszach wykazały, że każdy z terpenów zmniejszał wrażliwość gryzoni na ból. Po połączeniu terpenów z WIN55,212-2 nastąpiła jeszcze większa redukcja odczuwanego bólu.

Obecnie autorzy pracują nad wykorzystaniem terpenów w połączeniu z kannabinoidami lub opioidami u pacjentów z bólem spowodowanym przez nowotwory. Liczą na to, że uda im się doprowadzić do zmniejszenia dawki potrzebnej do uśmierzenia bólu oraz zniwelowania efektów ubocznych.

Źródło: DOI: 10.1038/s41598-021-87740-8 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera