CDC: o 1,5 roku spadła w USA przeciętna długość życia, głównie z powodu COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeciętna oczekiwana długość życia spadła w USA aż o 1,5 roku, głównie z powodu pandemii COVID-19 – wynika z najnowszych danych amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) w Atlancie. To najniższy poziom od prawie 20 lat, jeszcze kilka miesięcy temu sądzono, że nie będzie aż tak źle.

Według CDC w 2020 r. przeciętna oczekiwana długość życia zmniejszyła się do 77,3 lat, czyli o 1,5 roku w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Jeszcze w lutym oceniano, że skróci się ona o nie więcej niż rok. Najnowsze dane pokazały, że jest znacznie gorzej. Tak szybkiego spadku przeciętnej długości życia w ciągu jednego zaledwie roku nie notowano od drugiej wojny światowej. W latach 1942-1943 długość życia w USA skróciła się o aż 2,9 lat.

W minionym 2020 r. przeciętna oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych skróciła się do poziomu ,jaki odnotowano w 2003 r. Głównym tego powodem jest wzrost zgonów z powodu choroby COVID-19 oraz zaburzeń w opiece medycznej wywołanych pandemią.

Dotychczas długość życia w USA, podobnie jak w wielu innych krajach uprzemysłowionych, zwiększała się każdego roku. Spadek w 2020 r. okazał się tak duży, że cofnął postęp w tym zakresie o ponad dekadę - zwróciła uwagę Elizabeth Arias z CDC w wypowiedzi dla Reutersa.

Specjaliści CDC oceniają, że COVID-19 jest w 74 proc. odpowiedzialny za skrócenie długości życia Amerykanów. Choroba ta pogłębiła różnice w tym zakresie miedzy kobietami i mężczyznami. Amerykanki przeciętnie żyją teraz 5,7 lat dłużej niż Amerykanie, czyli o sześć miesięcy dłużej niż przed pandemią w 2019 r. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Geny melomana

  • Fot. Adobe Stock

    Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję CO2 bez utraty wytrzymałości

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera