Ministerstwo Edukacji i Nauki

05.12.2021
PL EN
18.08.2021 aktualizacja 18.08.2021

Pandemia "otrzeźwiła" amerykańskich studentów

Fot. PAP/Wojciech Pacewicz Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Podczas pandemii COVID-19 wyraźnie spadło spożycie alkoholu przez studentów amerykańskich college’ów (szkół wyższych) - informuje “Journal of Adolescent Health”.

College to określenie związane z różnymi formami wyższej edukacji w krajach anglosaskich. Korzystając z danych ankietowych, naukowcy z University of North Carolina w Chapel Hill odkryli, że rozpowszechnienie spożywania alkoholu przez studentów pierwszego roku spadło z 54,2 proc. przed pandemią do 46 proc. w trakcie pandemii. Częstość upijania się spadła z 35,5 proc. przed pandemią do 24,6 proc. w trakcie pandemii. Badanie opiera się na doświadczeniach 439 studentów z Karoliny i odzwierciedla, w jaki sposób pandemia wpłynęła na życie społeczne i poziom stresu uczniów.

„Odkryliśmy, że czynniki społeczne, takie jak dystans społeczny i ograniczenie wsparcia ze strony przyjaciół, wiązały się ze spadkiem spożycia alkoholu wśród studentów pierwszego roku. Natomiast czynniki związane ze stresem były mniej ważne” – powiedziała główna autorka badania Jane Cooley Fruehwirth, profesor nadzwyczajny na Wydziale Ekonomii UNC-Chapel Hill w College of Arts & Sciences oraz wykładowca w Carolina Population Center.

Jej współpracownikami są Ben Gorman, starszy specjalista w dziedzinie komunikacji i neuronauki w College of Arts and Sciences oraz Krista Perreira, profesor medycyny społecznej w UNC School of Medicine i pracownik naukowy Carolina Population Center. Praca opiera się na ich wcześniejszych badaniach dotyczących zdrowia psychicznego studentów pierwszego roku podczas pandemii.

„Śledziliśmy tę samą grupę studentów pierwszego roku przed i po wybuchu pandemii, co pozwoliło nam przeanalizować związane z COVID-19 wyznaczniki zachowań związanych z piciem, jednocześnie biorąc pod uwagę wcześniejsze spożywanie alkoholu i czynniki społeczne” – mówi Gorman, który również kieruje TEACH Initiative, organizacją, która zajmuje się edukacją w zakresie używania substancji psychoaktywnych i zdrowia psychicznego w szkołach Północnej Karoliny.

Czynniki społeczne dominowały, jednak także stres odgrywał pewną rolę w przypadku części studentów. Trudności z nauką na odległość wiązały się ze zwiększonym spożyciem alkoholu przez studentów, którzy spożywali alkohol już przed pandemią. Ponadto 20,5 proc. ankietowanych zgłosiło używanie alkoholu lub innych środków odurzających w celu radzenia sobie z pandemią.

Znający z autopsji studenckie życie autorzy badania przypuszczają, że trend spadkowy w piciu alkoholu w college'u może się zmienić, gdy badani powrócą do kampusu. „Dominacja czynników społecznych sugeruje, że zmniejszenie spożycia alkoholu może nie zostać utrzymane po powrocie studentów do kampusu” – powiedział Fruehwirth. „W przypadku studentów, którzy pili już przed pandemią, uczelnie mogą wspierać ich, zapewniając sposoby radzenia sobie ze stresem, poprzez doradztwo, grupy wsparcia dla studentów, a zwłaszcza rozwiązywanie problemów związanych z nauką na odległość poprzez coaching akademicki”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021