Izrael/ Naukowcy: fenofibrat może skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Fenofibrat może zdecydowanie skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19 pacjentów - wynika z badania Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, o którym w poniedziałek poinformowała gazeta "The Jerusalem Post".

15 pacjentów biorących udział w badaniu, przeprowadzonym w izraelskim Centrum Medycznym Barzilai, miało zapalenie płuc i wymagało tlenoterapii. Były to również osoby starsze z wieloma chorobami współistniejącymi, od cukrzycy i otyłości po wysokie ciśnienie krwi. Oprócz standardowej opieki przez 10 dni pacjenci otrzymywali 145 mg środka TriCor (fenofibratu) na dobę.

Naukowcy poinformowali, że zauważyli poprawę w ciągu 48 godzin od rozpoczęcia leczenia. 14 z 15 pacjentów w ciągu tygodnia przestało wymagać tlenoterapii, a 15. pacjent został odłączony od aparatury podającej tlen w ciągu 10 dni.

Porównując dane dotyczące podobnie ciężko chorych osób, naukowcy stwierdzili, że średnio mniej niż 30 proc. z nich jest w ciągu tygodnia odłączanych od aparatury podającej tlen. Oznacza to, że fenofibrat może zdecydowanie skrócić czas leczenia ciężko chorych na Covid-19 pacjentów.

Wszyscy pacjenci biorący udział w badaniu po wypisaniu ze szpitala zakończyli 10-dniową terapię w domu i - jak mówią naukowcy - nie zgłosili żadnych działań niepożądanych związanych z lekiem.

Fenofibrat jest stosunkowo niedrogim lekiem. Terapia kosztuje mniej niż 1,5 dolara dziennie, co oznacza, że koszt całego leczenia wyniósł niecałe 15 dolarów.

Fenofibrat jest lekiem doustnym obniżającym poziom lipidów we krwi. Wyniki badania klinicznego są obecnie recenzowane.(PAP)

kib/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Beton z recyklingu może zmniejszyć emisję C02 bez utraty wytrzymałości

  • Fot. Adobe Stock

    Gliwice/ Orlen patronem nowego kierunku inżynierskiego na Politechnice Śląskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera