Najstarsze meksykańskie zapiski o trzęsieniu ziemi

Źródło: Wikipedia/ domena publiczna
Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

Zapiski o trzęsieniu ziemi na terenie Meksyku, dokumentujące częściowo okres sprzed hiszpańskiego podboju, rekonstruują naukowcy na łamach „Seismological Research Letters”.

Zapiski znadują się w tzw. Codex Telleriano Remensis z XVI w. Piktogramy w nim zawarte są najstarszym pisemnym świadectwem trzęsienia ziemi w Ameryce.

Zdaniem meksykańskich naukowców w kodeksie opisanych zostało 12 trzęsień ziemi, które miały miejsce w latach 1460-1542.

„Nic dziwnego, że istnieją zapisy z czasów przedhiszpańskich o trzęsieniach ziemi – mówi Gerardo Suarez z Universidad Nacional Autonoma de México. – Trzęsienia ziemi są częste w tym regionie. Ponadto trzęsienia ziemi miały duże znaczenie w kosmologicznej wizji świata rdzennych mieszkańców dzisiejszego Meksyku”.

Cywilizacje mezoamerykańskie postrzegały wszechświat jako cykliczny. Kolejne ery czy też „słońca” niszczone były przez powodzie, wiatr, ogień i inne zjawiska, po czym pojawiało się nowe „słońce”. Obecne, piąte „słońce”, miało zostać zniszczone właśnie przez trzęsienia ziemi.

Zapiski zostały sporządzone przez skrybów zwanych w języku nahuatl tlacuilos („ci, którzy piszą malując”).

W języku nahuatl trzęsienie ziemi nosi nazwę tlalollin, a reprezentowane jest przez dwa znaki: ollin (ruch) i tlalli (ziemia). Ollin składa się z czterech spirali i oka w środku, a tlalli z jednego lub kilku warstw wypełnionych kropkami.

Codex Telleriano-Remensis spisany został na europejskim papierze. Późniejsi czytelnicy dodali do niego glosy po łacinie, hiszpańsku i włosku, które objaśniają piktogramy.

Wiele kodeksów zostało spalonych przez hiszpańskich najeźdźców jako przedmioty pogańskie. Niektóre jednak przetrwały, a piktogramy używane były w nowych kodeksach aż do XVIII w.

Więcej - na stronie publikacji (www.seismosoc.org/news/pictograms-are-first-written-earthquake-accounts-in-pre-hispanic-mexico/) (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera