EMA zdiagnozowała kolejny groźny problem z krzepnięciem krwi w żyłach po szczepionce J&J

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Europejska Agencja Leków (EMA) zidentyfikowała w piątek możliwy związek między rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi w żyłach głębokich a szczepionką Johnson & Johnson przeciw Covid-19 i zaleciła, aby został on wymieniony jako efekt uboczny zastrzyku.

Dotychczas zarówno szczepionki J&J, jak i AstraZeneca były wiązane z bardzo rzadką kombinacją krzepnięcia krwi i niskiej liczby płytek krwi, znaną jako zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS).

EMA zaleciła także, aby do informacji o szczepionce J&J oraz o szczepionce AstraZeneca dodać jako działanie niepożądane o nieznanej częstotliwości małopłytkowość immunologiczną (ITP), zaburzenie krwawienia spowodowane przez omyłkowy atak organizmu na płytki krwi.

Firma farmaceutyczna Johnson & Jonson nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

EMA stwierdziła, żeby nowy stan krzepnięcia, który prawdopodobnie zagraża życiu, znany jako żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE), który ma zostać umieszczony na etykiecie szczepionki J&J, był odrębny od TTS.

VTE rozpoczyna się zazwyczaj od powstania zakrzepu w żyle w nodze, ramieniu lub pachwinie i następnie przemieszcza się do płuc, gdzie blokuje dopływ krwi.

Niezależnie od zastosowania szczepionki, VTE jest najczęściej spowodowana urazem lub brakiem ruchu u pacjentów przykutych do łóżka. Jako czynniki ryzyka są również postrzegane pigułki antykoncepcyjne i szereg chorób przewlekłych. (PAP)

jo/ tebe/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera