Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.10.2021
PL EN
12.10.2021 aktualizacja 12.10.2021

W Senacie konkurs dla dziennikarzy polskich i polonijnych piszących o polskich naukowcach za granicą

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Pokazanie, jak radzą sobie polscy naukowcy poza granicami, jaki jest ich wkład w rozwój światowej nauki, jakie są ich relacje z Polską - to cel ogłoszonego przez Senat konkursu dla dziennikarzy polskich i polonijnych. Główna nagroda w konkursie to 10 tys. zł.

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu RP dla dziennikarzy polskich i polonijnych odbywa się w tym roku pod hasłem "Choć nauka nie ma ojczyzny, uczony ją posiada".

Celem 18. edycji konkursu jest pokazanie, jak radzą sobie polscy naukowcy poza granicami, jaki jest ich wkład w rozwój światowej nauki, jakie są ich relacje z Polską.

"Senat chciałby zainspirować dziennikarzy do poszukiwania naukowców polskiego pochodzenia, Polaków żyjących poza granicami i przybliżenia Polakom w kraju ich odkryć i sukcesów, a także do odszukania zapomnianych wybitnych naukowców i przywrócenia pamięci ich odkryć i wynalazków" - czytamy w przekazanym PAP komunikacie Centrum Informacyjnego Senatu.

Jak podkreślono, Senat chciałby także dowiedzieć się z nich, "jaka była droga polskich naukowców za granicą do sukcesu, co im pomogło, a co przeszkadzało w odniesieniu sukcesu, czy narodowość miała wpływ na ich pracę, czy współpracują lub są zainteresowani współpracą z naukowcami i ośrodkami w kraju".

"Senat chciałby wiedzieć, czy młodych, emigrujących obecnie naukowców łączy z ich wielkimi poprzednikami, jak Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Domeyko, Gabriel Narutowicz, naukowa pasja, poczucie misji i chęć dzielenia się zdobytą wiedzą. Odpowiedź na te pytania pozwoli Senatowi zastanowić się, w jaki sposób można pomóc upowszechniać dokonania polskich naukowców za granicą nie tylko w Polsce, ale też na świecie, w jaki sposób można wykorzystać ich wiedzę i doświadczenia" - podkreśla CIS.

W Konkursie mogą wziąć udział dziennikarze pracujący w krajowych i polonijnych gazetach, czasopismach, rozgłośniach radiowych, stacjach telewizyjnych, portalach internetowych, a także współpracownicy tych mediów.

Warunkiem udziału w konkursie jest opublikowanie materiału dziennikarskiego lub wyemitowanie programu, filmu, reportażu po raz pierwszy w terminie od 1 stycznia 2021 r. do 28 listopada 2021 r. i przesłanie go do 5 grudnia br. na adres Kancelaria Senatu – Dział Prasowy, ul. Wiejska 6, 00 -902 Warszawa, z dopiskiem na kopercie: "Konkurs dla dziennikarzy".

Jak zaznacza CIS, zwycięzcom konkursu zostaną przyznane nagrody: I nagroda - 10000 zł, II – 7000 zł, III – 5000 i 4 wyróżnienia po 2000 zł.

Regulamin konkursu jest zamieszczony stronie internetowej Senatu w zakładce "Dla mediów". (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021