Amyloid beta i serotonina mogą wykazywać ryzyko wystąpienia depresji

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Poziom akumulacji białek amyloidu beta i redukcji serotoniny może wykazać, czy u danej osoby istnieje ryzyko wystąpienia depresji w późniejszych latach życia - informuje czasopismo Translational Psychiatry.

Badacze zauważają, że im bardziej dana osoba wykazuje odkryty wzorzec, tym cięższa depresja może u niej wystąpić.

Naukowcom z Johns Hopkins Medicine w Baltimore w Stanach Zjednoczonych udało się zidentyfikować wzorzec, który łączy akumulację białek β-amyloidu (Aβ), związanych z pogorszeniem funkcji poznawczych w późniejszych latach życia z redukcją serotoniny, która odpowiada m.in. za pogodny nastrój. Wzorzec – obserwowany za pomocą algorytmu matematycznego wykorzystującego dane zebrane ze skanów pozytonowej emisyjnej tomografia komputerowej (ang. positron emission tomography, PET) u osób starszych – może pomóc przewidzieć, czy dana osoba jest w grupie ryzyka wystąpienia depresji w późniejszych latach życia.

W ramach swoich badań, naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 40 osób powyżej 60. roku życia. U 20 z nich w późniejszym wieku wystąpiła depresja bez objawów afektywnych dwubiegunowych lub psychotycznych. Wszyscy uczestnicy przeszli serię badań m.in. neurologicznych, laboratoryjnych, toksykologicznych, psychiatrycznych i neuropsychologicznych. Przeprowadzono również testy zaburzeń poznawczych.

Przy badaniu PET wykorzystuje się techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie. Tutaj, dzięki temu badaniu, naukowcom udało się prześledzić ilość Aβ i transportera serotoniny 5-HTT - białka regulującego ilość serotoniny w komórkach nerwowych. Uzyskane dzięki skanom PET dane zostały przeanalizowane przy użyciu wzoru matematycznego, który zidentyfikował zależność pomiędzy akumulacją Aβ i 5-HTT.

Badacze zauważyli, że ujawniona zależność była znacznie wyższa w grupie osób, u których w późniejszych latach życia wystąpiła depresja. Według nich wskazuje to na to, że spadek 5-HTT jest powiązany z wyższymi poziomami Aβ w różnych obszarach mózgu - a co za tym idzie - z wystąpieniem depresji.

Naukowcy zbadali również związek między zaobserwowanym wzorcem a nasileniem depresji. W przypadku wszystkich uczestników badania, im bardziej obniżony był poziom serotoniny i wzrost Aβ, tym cięższe były objawy depresji.

Według American Geriatrics Society's Health in Aging Foundation, od 1 do 2 proc. Amerykanów w wieku powyżej 65 lat cierpi na poważną depresję - większość z nich to kobiety. Lekarze spekulują, że liczba ta w rzeczywistości może być wyższa, ponieważ starsi dorośli rzadziej przyznają, a nawet zdają sobie sprawę, że cierpią na depresję.

Więcej informacji nt. badań można znaleźć pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41398-021-01539-9 (PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera