Uczelnie i instytucje

Opole/ Słuchacze Dziecięcej Politechniki Opolskiej rozpoczęli rok akademicki

06.05.2016.  PAP/Sławomir Mielnik
06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

Blisko 300 słuchaczy Dziecięcej Politechniki Opolskiej w sobotę uroczyście rozpoczęło nowy rok akademicki. Jest to czternasta edycja programu cieszącego się ogromną popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Na Politechnice Opolskiej w sobotę uroczyście rozpoczęła się 14. edycja Dziecięcej Politechniki Opolskiej (DPO). W tym roku na zajęcia zapisało się blisko 300 słuchaczy w wieku 7-14 lat. Od początku istnienia DPO wydało dyplomy siedmiu tysiącom absolwentów.

"Z badań wynika, że dzieci nawet 300 razy dziennie potrafią zadać pytanie +dlaczego?+. To niewątpliwie duży wysiłek rodziców, aby na te wszystkie pytania odpowiedzieć. Stąd też postanowiliśmy im w tym pomóc i w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej poruszać wiele istotnych zagadnień" – powiedział w trakcie inauguracji DPO rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc.

Inauguracyjny wykład "Jak zobaczyć kosmos?" poprowadził prof. Krzysztof Zatwarnicki wspólnie z 18-letnim synem Piotrem. Podczas wystąpienia panowie mówili także o swojej pasji, czyli o astrofotografii.

"Od 20 lat mówię do dużego audytorium, ale zawsze takiemu wystąpieniu towarzyszy stres. Trzeba dostosować się do wieku odbiorców. Dzieci są ciekawą, dociekliwą publicznością. Pierwszy wykład w ramach Dziecięcej Politechniki Opolskiej prowadziłem sześć lat temu, dotyczył programowania gier, dzieci są bardzo aktywne i zaangażowane, zadają dużo pytań to przyjemna widownia dla prowadzącego" – powiedział prof. Zatwarnicki.

Zajęcia dla najmłodszych studentów odbywają się raz w miesiącu, przeważnie w trzecią sobotę miesiąca. Ze względu na obostrzenia pandemiczne toczą się w dwóch grupach zajęciowych. Ze względu na duże zainteresowanie projektem młodzieży i możliwością kontynuacji udziału w wykładach po przekroczeniu 14 lat uczelnia 8 listopada uruchomi nabór na adresowaną do nastolatków Młodzieżową Politechnikę Opolską. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera