USA/Wywiad: pochodzenia Covid-19 ciągle niejasne

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

O ile nie nastąpi nieprzewidziany przełom, agencje wywiadowcze USA nie będą w stanie stwierdzić, czy wirus Covid-19 rozprzestrzenił się w drodze przeniesienia ze zwierzęcia na człowieka, czy wyciekł z laboratorium. Z taką tezą wystąpili w piątek przedstawiciele władz.

Jak informuje Associated Press, raport rozwija ustalenia opublikowane w sierpniu po 90-dniowej analizie zarządzonej przez prezydenta Joe Bidena. W przeglądzie tym stwierdzono, że amerykańskie agencje wywiadowcze są podzielone w kwestii pochodzenia wirusa. Analitycy nie sądzą jednak, że wirus powstał w laboratorium jako broń biologiczna. Większość agencji wywiadu uważa ponadto, że wirus nie został zmodyfikowany genetycznie.

AP przypomina, że Chiny oparły się globalnym naciskom, by w pełni współpracować przy ustalaniu źródeł pandemii lub udostępnić sekwencje genetyczne koronawirusów przechowywanych w Instytucie Wirusologii w Wuhanie..

Raport stwierdza, że Instytut Wirusologii w Wuhan "wcześniej tworzył kombinacje koronawirusów podobnych do SARS, ale to nie wystarczy aby stwierdzić czy wirus Covid-19 został genetycznie stworzony przez ten Instytut."

„Zarzuty, że Chiny uruchomiły wirusa jako broń biologiczną, zostały odrzucone, ponieważ ich zwolennicy +nie mają bezpośredniego dostępu do Instytutu Wirusologii w Wuhan, podają naukowo błędne twierdzenia lub są oskarżeni o szerzenie dezinformacji” - głosi dokument.

AP zwraca uwagę, że cztery agencje wywiadowczej stwierdziły, chociaż z niskim poczuciem pewności, że wirus został pierwotnie przeniesiony ze zwierzęcia na człowieka. Jak dodaje, piąta agencja wywiadowcza oceniła z umiarkowanym poczuciem pewności, że pierwsza infekcja u ludzi była związana z laboratorium.

Sporządzając raport analitycy celowo usiłowali wzmocnić lub osłabić każdą hipotezę. Naukowcy początkowo sądzili, że wirus pochodzi od zwierząt sprzedawanych na targu Huanan w Wuhanie, co obecnie przez niektórych z nich zostało wykluczone. Problem pozostaje więc nierozstrzygnięty.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera