Uczelnie i instytucje

RWE Renewables oraz Uniwersytet Gdański nawiązały współpracę ws. morskiej energetyki wiatrowej

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

RWE Renewables oraz Uniwersytet Gdański będą współpracować przy projektach badawczo-rozwojowych w obszarze morskiej energetyki wiatrowej - poinformowała w środę rzecznik prasowy niemieckiej firmy Sarah Knauber.

Umowa ramowa o współpracy między polską spółką zależną RWE Baltic Trade a Invest Sp. z o.o. a Uniwersytetem Gdańskim została podpisana w ubiegłym tygodniu.

"Umowa obejmuje szeroki zakres wspólnych inicjatyw, m.in. projekty badawczo-rozwojowe w obszarze morskiej energetyki wiatrowej m.in. związane z możliwością współistnienia morskich farm wiatrowych i akwakultur. W praktyce umowa opiewa m.in. na transfer technologii i komercjalizację wyników badań, opracowywanie analiz i innowacji w celu optymalnego wykorzystania obszarów morskich" - wyjaśniła rzeczniczka RWE Renewables.

Dodała, że oba podmioty będą również współpracować przy organizacji konferencji naukowych i sympozjów, służących przekazywaniu wiedzy i doświadczeń, "inspirując jednocześnie nowe badania naukowe, które przyczynią się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i poza nią".

RWE Renewables jest jedną z czołowych firm sektora energetyki odnawialnej na świecie. Firma zatrudnia ok. 3,5 tys. pracowników. Posiada lądowe i morskie farmy wiatrowe, elektrownie fotowoltaiczne oraz akumulatorowe instalacje magazynowania energii o łącznej mocy ok. 9 gigawatów. RWE Renewables przyczynia się do rozwoju energetyki odnawialnej w ponad 20 krajach na pięciu kontynentach.

Jak podała Knauber, w Polsce RWE realizuje projekt morskiej energetyki wiatrowej F.E.W. Baltic II. Farma wiatrowa będzie zlokalizowana w środkowej części polskiej wyłącznej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego, na wysokości Ustki (Pomorskie). Jej planowana moc zainstalowana wynosi 350 megawatów (MW).

RWE zrealizowało w Polsce już inwestycje z sektora OZE o łącznej mocy zainstalowanej ok. 370 MW (na dzień 31 grudnia 2020 r.). Ponadto firma stale dywersyfikuje swój portfel OZE w Polsce inwestując w projekty fotowoltaiczne.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ mmu/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera