Uczelnie i instytucje

Wrocław/ Ossolineum i Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr podpisały umowę o współpracy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wspólną realizację projektów naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz popularyzację wiedzy zakłada podpisana w czwartek umowa o współpracy pomiędzy Zakładem Narodowym im. Ossolińskich i Wydziałem Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podpisana w czwartek umowa umożliwia studentom i absolwentom Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego odbywanie praktyki i staży zawodowych w Ossolineum. Planowana jest też realizacja wspólnych projektów naukowo-badawczych, popularyzatorskich, społecznych i kulturalnych.

Prof. Artur Błażejewski, dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego, podkreślił w czwartek na konferencji prasowej, że Ossolineum jest doskonałym miejscem na praktyki dla studentów wydziału. „Ta współpraca od dłuższego czasu była prowadzona na przykład w zakresie zbiorów numizmatycznych, zbiorów sztuki. W Ossolineum jest doskonałe zaplecze techniczna i jedna z największych bibliotek w kraju” - mówił.

Dodał, że prowadzone przez wydział przedsięwzięcia badawcze i dydaktyczne wymagają często finansowania z zewnątrz. „O takie finansowanie jest łatwiej, jeśli wspólnie stara się o nie kilka instytucji łącząc siły w jednym projekcie” - mówił dziekan.

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Adolf Juzwenko podkreślił, że Ossolineum jest też potencjalnym miejsce pracy dla absolwentów Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. „Bez tych absolwentów Ossolineum nie mogłoby funkcjonować. Na przykład w Dziale Stary Druków potrzebna jest znajomość języków klasycznych, dzięki absolwentom nasze zbiory są opracowywane, tłumaczone i czytane. Muzeum Pana Tadeusza funkcjonuje dzięki ogromnemu udziałowi historyków literatury” - wyliczał dr Juzwenko.

Dyrektor przypomniał, że Ossolineum przygotowuje się do otwarcia Muzeum Lubomirskich, gdzie istotna jest współpraca z historykami sztuki.

Dr Juzwenko wskazał też, że część zbiorów Ossolineum pozostaje we Lwowie. „Te zbiory pomimo tego, że fizycznie nie wrócą do Wrocławia, są zbiorami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Trzeba je we Lwowie na miejscu opracowywać. Teraz będzie nam łatwiej pozyskiwać praktykantów z lwowskich placówek naukowych i kulturalnych, którzy będą mogli przyjeżdżać do Wrocławia na stypendia do obu instytucji” - mówił dyrektor.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera