Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.11.2021
PL EN
25.11.2021 aktualizacja 25.11.2021

Włochy/Najwięcej ekstremalnych zjawisk pogodowych w kraju notuje się w Rzymie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Rzym jest tym włoskim miastem, w którym najbardziej można odczuć zmiany klimatyczne. Rejon stolicy nawiedzają trąby powietrzne, powodzie i susza- podkreślono w raporcie Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente). W ostatnim dziesięcioleciu padł rekord ekstremalnych zjawisk pogodowych.

W analizie dotyczącej ostatniej dekady wymieniono 56 skrajnych wydarzeń w Wiecznym Mieście. To między innymi 33 lokalne powodzie po gwałtownych ulewach i wystąpienie rzeki z brzegów, spowodowany tym paraliż ruchu i transportu publicznego, szkody w wyniku siedmiu trąb powietrznych, długotrwała i dotkliwa susza w 2018 roku, nadzwyczaj wysokie temperatury i huraganowy wiatr.

Tylko w tym roku pięć razy fragmenty miasta zostały zalane po intensywnych opadach deszczu.

“Do Rzymu należy krajowy rekord ekstremalnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi”- powiedział szef oddziału Ligi Ochrony Środowiska w regionie Lacjum Roberto Scacchi. Skutki tego, dodał, to dziesiątki dni powodzi, blokada komunikacji, straty i zagrożenie dla ludzi.

W mieście, jak się zauważa, doszło do połączenia efektów zmian klimatycznych i jego odwiecznych problemów. Jednym z nich jest niewydolny system absorpcji wody deszczowej, także z powodu samowoli budowlanej na terenach zagrożenia hydrologicznego- twierdzą obrońcy środowiska.

Swój raport przedstawili do przeanalizowania nowym władzom Rzymu, na czele których w październiku stanął burmistrz Roberto Gualtieri.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/wr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021