ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Omikron, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego” ryzyko dla Europy.

W raporcie oceny ryzyka ECDC zauważa, że istnieje "znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron".

Według ECDC "Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".

Centrum podkreśliło, że biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, "uważamy za wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez Omikron w UE i EOG".

"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży" – dodano w raporcie.

W piątek WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.

Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.

WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. (PAP)

zm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

  • Fot. Adobe Stock

    Ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści na poziomie komórkowym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera