Depresja i stany lękowe u ciężarnych nasiliły się podczas pandemii COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczny wzrost odsetka ciężarnych cierpiących na depresję i stany lękowe – ujawniło badanie naukowców brytyjskich, które publikuje pismo „BMC Pregnancy and Childbirth”.

W okresie ciąży kobiety są szczególnie podatne na występowanie problemów ze zdrowiem psychicznym. Doświadczenie traumatycznych sytuacji, do których zalicza się katastrofy naturalne czy pandemię, może zwiększyć podatność ciężarnych kobiet do różnych zaburzeń psychicznych, które mają negatywny wpływ zarówno na mamy, jak i ich dzieci.

W okresie od kwietnia 2020 r. do stycznia 2021 r. - jeszcze zanim wprowadzono w Wielkiej Brytanii program szczepień - naukowcy z University of Essex przebadali 150 ciężarnych kobiet.

Jak wyliczyli, objawy depresji występowały aż u 47 proc. badanych, a stany lękowe u 60 proc. z nich. Badacze przypominają, że wcześniejsze prace wskazywały, że odsetki te wynoszą odpowiednio 17 proc. oraz 23 proc.

Okazało się również, że ciężarne kobiety z silniejszymi objawami depresji odczuwały mniejszą więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

Zdaniem naukowców wyniki te dowodzą, że doświadczenie traumatycznej sytuacji, takiej jak pandemia, może znacznie zwiększyć podatność ciężarnych kobiet na problemy natury psychicznej.

“Wysokie odsetki depresji i stanów lękowych podczas pandemii, wykazane w naszym badaniu, sugerują, że kobiety oczekujące dziecka doświadczają kryzysu psychicznego, który może w znacznym stopniu kolidować i zakłócać więź matki z dzieckiem podczas ciąży, i potencjalnie może wpływać na wyniki porodu, a także późniejszy rozwój dziecka” – skomentowała główna autorka pracy dr Maria Laura Filippetti. Jej zdaniem obecnie konieczne są większe wysiłki pracowników ochrony zdrowia i decydentów, by pomóc ciężarnym w tym trudnym okresie ich życia.

Jak potwierdziło badanie, większe wsparcie społeczne dla ciężarnej – ze strony jej partnera, rodziny, przyjaciół czy placówek medycznych - stanowiło czynnik ochronny i wiązało się z mniejszym nasileniem stanów lękowych.

Badacze podkreślają, że zastępowanie wizyt telewizytami i inne zmiany podczas lockdownu, które utrudniały bezpośredni kontakt ciężarnych z innymi osobami, mogły się przyczynić do nasilenia problemów psychicznych w tej grupie kobiet.

Źródło: https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-022-04387-7 (PAP)

jjj/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera