USA/ Astronauci po sześciu miesiącach pobytu w Kosmosie wrócili na Ziemię

EPA/NASA/Bill Ingalls 14.10.2022
EPA/NASA/Bill Ingalls 14.10.2022

Czteroosobowy zespół astronautów po sześciomiesięcznym pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) bezpiecznie wylądował w piątek na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy.

Kapsuła SpaceX Crew Dragon o nazwie "Freedom", przewożąca trzech amerykańskich astronautów NASA i włoskiego członka załogi z Europejskiej Agencji Kosmicznej, wylądowała na spadochronie w morzu po zakończeniu pięciogodzinnego autonomicznego lotu z ISS.

Zespół był na na orbicie od 27 kwietnia. Załoga składała się z astronauty NASA Kjella Lindgrena (49 lat), Amerykanów Jessiki Watkins (34 lata) i Boba Hinesa (47 lat) oraz Włoszki Samanthy Cristoforetti (45 lat), która była ich dowódcą. Watkins jest pierwszą Afroamerykanką, która wzięła udział w długoterminowej misji ISS.

Zespół astronautów oznaczony jako „Crew-4”, to czwarta grupa astronautów długoterminowych wystrzelona na ISS przez SpaceX od czasu, gdy prywatna firma rakietowa założona przez dyrektora generalnego Tesla Inc Eltona Muska rozpoczęła wspólpracę z NASA w maju 2020 roku.

Podobnie jak w przypadku większości załóg ISS, ich główna misja miała charakter naukowy i obejmowała dziesiątki eksperymentów i badań. Najważniejsze z nich to badania nad zmianami wywołanymi mikrograwitacją w komórkach ludzkich, przypominającymi te związane ze starzeniem się, oraz dokumentowanie wpływu poprawy diety na orbicie na funkcje odpornościowe, zdrowie przewodu pokarmowego i wskaźniki żywieniowe.

Astronauci uczestniczyli również w badaniach zachowania ognia i paliwa w stanie nieważkości oraz w uprawie roślin w płynnym i powietrznym materiale wzrostowym zamiast gleby.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024 EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    USA/Pierwszy załogowy lot statku Starliner odwołany

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera