Warsztaty: co jedzono w średniowieczu zimą i jesienią

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Co jedli w średniowieczu ludzie z niższych warstw społecznych? Jak spędzali jesienie i zimy? Na te pytania odpowiedzieć mają warsztaty w Rezerwacie Archeologicznym Gród w Grzybowie, które odbędą się 29 i 30 listopada.

W miejscowości Grzybowo (Rabieżyce) niedaleko Wrześni znajduje się jeden z największych grodów, jakie powstały w okresie formowania się państwa Piastów. Obecnie gród w Grzybowie stanowi własność Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Tam właśnie 29 i 30 listopada odbędzie się spotkanie z cyklu "Zimowisko 1014-1015. W mroźnej zawiei".

Impreza ma charakter cykliczny i realizowana jest od października 2014 r. do marca 2015 r. Na kolejnych spotkaniach prezentowane są kolejne aspekty życia codziennego ludności sprzed tysiąca lat w warunkach jesiennych oraz zimowych. Tym razem poruszony ma być temat jedzenia w średniowieczu. Organizatorzy zwracają uwagę, że w kronikach Galla Anonima są zapisy na temat tego, co jadł król - Bolesław Chrobry - i wyższe warstwy społeczeństwa. Ale to, co w owych czasach jadła ludność niższych warstw społeczeństwa, nie jest już wcale tak łatwe do ustalenia. Da się to jednak częściowo stwierdzić dzięki badaniom archeologicznym i uważnej lekturze źródeł pisanych.

Podczas spotkania będzie mowa o tym, co jedli ludzie w okresie wczesnego średniowiecza, jak zabezpieczali przed zepsuciem zboże, mięso czy owoce oraz gdzie zdobywali żywność. Warsztaty odbędą się we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania.

Pomysłodawcami projektu są dr Marcin Danielewski i Marta Bucka, a realizowany jest on w ramach współpracy Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie ze Stowarzyszeniem Edukacji i Odtwórstwa Historycznego AUREA TEMPORA z Poznania.

Szczegóły projektu na stronie http://grzybowskiezimowiska.wordpress.com/

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach

    Świętokrzyskie/ Legendarny skarb pustelnika odkryty w Górach Świętokrzyskich

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    214 lat temu urodziła się Marianna Orańska – niderlandzka królewna związana z Dolnym Śląskiem

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera