Uczelnie i instytucje

Warszawa/Wybory rektora UW odbędą się w czerwcu, a nie w kwietniu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Planowane na 22 kwietnia wybory rektora Uniwersytetu Warszawskiego odbędą się 17 czerwca - poinformowała we wtorek rzeczniczka prasowa uczelni Anna Korzekwa-Józefowicz. Spora część uczelni planowała przeprowadzić wybory w marcu i w kwietniu.

Kadencje rektorów i senatów uczelni publicznych kończą się 31 sierpnia 2020 r. Uczelnie muszą do tego czasu zorganizować wybory w sposób określony w statucie. Spora część uczelni wybory planowała przeprowadzić w marcu i kwietniu. Utrudnienia w działaniu uczelni związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiły jednak, że niektóre musiały zmienić swój kalendarz wyborczy.

"Wybory rektora @UniWarszawski odbędą się 17 czerwca (miały być 22 kwietnia). Uczelniana Komisja Wyborcza zmieniła kalendarz wyborczy" - napisała we wtorek na Twitterze rzeczniczka prasowa UW Anna Korzekwa-Józefowicz, powołując się na uchwałę Uczelnianej Komisji Wyborczej (UKW).

Już wcześniej na UW odwołano posiedzenie senatu i spotkanie senatu UW z kandydatami na rektora, które zaplanowano na 17 marca.

We wtorkowej uchwale UKW na UW czytamy również, że posiedzenie senatu ws. opiniowania kandydatów na rektora odbędzie się do 20 maja, rejestracja kandydatów przez UKW - do 22 maja, a zebranie przedwyborcze z kandydatami - 25 maja.

W poniedziałek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaznaczyło, że władze uczelni mają prawo podjąć decyzję o przesunięciu terminu wyborów. Podejmując decyzje związane z procesem wyboru nowych rektorów, władze polskich uczelni powinny uwzględnić między innymi zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób.

Rektora uczelni publicznej wybiera kolegium elektorów. A z kolei elektorów wybierają członkowie wspólnoty uczelni (pracownicy, doktoranci i studenci). Na niektórych uczelniach liczba elektorów znacznie przekracza 50 osób. W związku z tym pojawiać się mogą utrudnienia w przebiegu wyborów.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera