Robot, który dezynfekuje światłem

fot. - uczelnia; materiały prasowe
fot. - uczelnia; materiały prasowe

Student UŁ opracował robota, który wykorzystuje światło UV-C do dezynfekcji powierzchni, sprzętu laboratoryjnego i powietrza. Jego urządzenie może zastąpić personel w działaniach chroniących przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i innych infekcji w szpitalach.

Robota Robo-uv skonstruuował Deepjyoti Nath, student Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Promieniowanie UV-C to promieniowanie elektromagnetyczne (fale o długości 100–280 nm). Naturalnie jest ono emitowane przez słońce, ale nie przedostaje się przez atmosferę. Jest niewidzialne dla człowieka, ale szkodliwe.

Lampy sterylizujące UV-C są powszechnie wykorzystywane do dezynfekcji powierzchni i narzędzi. Inne rozwiązania polegają na użyciu roztworów na bazie alkoholu, które muszą pozostać na powierzchni przez kilka godzin w celu idealnej dezynfekcji. Oznacza to, że praktycznie niemożliwa jest ciągła dezynfekcja całego otoczenia. Alkoholem nie można również dezynfekować powietrza, w którym znajduje się znaczna ilość wirusów.

Deepjyoti Nath, student Wydziału Matematyki i Informatyki UŁ wskazał, że nabywanie infekcji poprzez zarażenie się w szpitalu jest powszechne i każdego roku spotyka to 8,9 miliona ludzi w całej Europie. Robot zbudowany przez indyjskiego studenta UŁ może mapować swoje otoczenie, być wzywany na żądanie lub mieć ustawione punkty orientacyjne na mapie i zaplanowany czas dezynfekcji, po którym wraca do swojej stacji ładowania. Działa na systemie operacyjnym ROS (Robot Operating System), który jest używany m.in. przez Google i Teslę.

Jak informuje Biuro Prasowe Uniwersytetu Łódzkiego, projekt robota został doceniony podczas „Forum Wizja Rozwoju”.

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wymienia promieniowanie UV jako jeden ze sposobów walki z koronawirusem. Światło ultrafioletowe niszczy cienką warstwę lipidową wirusa.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    MZ określiło limit przyjęć na studia lekarskie, uwzględniono tylko uczelnie mające zgodę PKA

  • Gliwice/ Kardiolodzy wszczepili rozrusznik serca z najnowocześniejszym typem stymulacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera