Ukraina/ Polarnicy ze stacji antarktycznej obserwowali finwala

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Biolodzy z Ukraińskiej Ekspedycji Antarktycznej po raz pierwszy udokumentowali obserwacje finwala, jednego z największych wielorybów na świecie, poinformowało na swojej stronie na Facebooku Narodowe Centrum Nauki Antarktycznej Ukrainy, przekazał w poniedziałek Interfax Ukraina.

„Spotkanie z finwalem odbyło się 6 marca w Cieśninie Penola w pobliżu Wysp Argentyńskich (do tej grupy należy wyspa Galindez, na której znajduje się ukraińska stacja badawcza Akademik Wiernadski). Mimo że obserwacja trwała kilka minut, naszym polarnikom udało się sfotografować olbrzyma, a także pobrać z niego próbki skóry i tłuszczu” – czytamy w raporcie.

Finwal jest drugim co do wielkości gatunkiem wieloryba na naszej planecie. Jego długość może sięgać 26 metrów, a waga 75 ton. Z raportu wynika, że do spotkania z tym wielorybem doszło po raz pierwszy podczas ukraińskich badań na Antarktydzie.

Dalsze badania laboratoryjne pomogą określić płeć wieloryba, dowiedzieć się więcej o jego kondycji i lepiej zrozumieć strukturę populacji tego gatunku na Antarktydzie, poinformowali polarnicy.

Podczas połowów wielorybów w ubiegłym stuleciu finwale zostały praktycznie wytępione z wód w pobliżu Antarktydy. Jednak w ostatnich latach ich populacja uległa intensywnej odbudowie i wracają tam, gdzie wcześniej mieszkali. Obecnie te wieloryby są regularnie spotykane na północy Półwyspu Antarktycznego oraz w Cieśninie Drake'a. (PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera