WHO: dwie szczepionki na ebolę wydają się bezpieczne, będą testowane

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że dwie szczepionki przeciwko eboli wydają się bezpieczne i pod koniec stycznia będą przetestowane na zdrowych ochotnikach z Afryki Zachodniej.

WHO uznało na spotkaniu w tym tygodniu, że ma wystarczająco informacji, aby uznać dwie szczepionki (opracowane przez GlaxoSmithKline i Merck and NewLink) za bezpieczne i "mające możliwy do przyjęcia profil bezpieczeństwa".

Stojąca na czele zespołu WHO, który pracuje nad szczepionkami, Marie-Paule Kieny powiedziała w piątek, że testy wejdą w najbliższym czasie w kolejną fazę - etap testów na zdrowych ochotnikach z Afryki Zachodniej. Przypomniała też, że nad innymi szczepionkami pracują zespoły m.in. z USA i Rosji.

Oceniając badania nad dwoma najbardziej zaawansowanymi preparatami, Kieny powiedziała, że nie wykazały one żadnych efektów ubocznych. Wcześniej występowały problemy ze szczepionką Merck and NewLink, która powodowała ból u niektórych pacjentów.

Następna faza badań powinna potrwać około sześciu miesięcy. Agencja Associated Press podkreśla, że w późniejszych miesiącach 2015 roku firmy farmaceutyczne powinny wyprodukować miliony dawek preparatu.

Do tej pory ebola zabiła około 8 tys. osób, a 20 tys. zakaziło się wirusem. Większość z ofiar odnotowano w Gwinei, Liberii i Sierra Leone.(PAP)

lm/ kar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera