Nagrody dla polskich nastolatków w konkursie Intel ISEF w USA

Dwoje uczniów-badaczy z Polski zdobyło nagrody podczas prestiżowego konkursu młodych naukowców Intel ISEF w Los Angeles. Jerzy Szuniewicz zdobył 3. nagrodę w kategorii fizyka i astronomia, a Joanna Jurek - 4. nagrodę w kategorii medycyna i zdrowie.

Intel International Science and Engineering Fair Los Angeles (Intel ISEL) to prestiżowy międzynarodowy konkursie naukowy, w których uczniowie prezentują efekty swoich badań. Polskę reprezentowało troje młodych badaczy, którzy zostali wyłonieni podczas finału Konkursu Młodych Naukowców E(x)plory w marcu tego roku. Konkurowali oni z ponad 1700 uczniami z 70 krajów. O wynikach konkursu poinformowali PAP w poniedziałek przedstawiciele firmy Intel.

Jerzy Szuniewicz z VIII LO im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobył trzecią nagrodę w kategorii fizyka i astronomia. Komisję przekonał do siebie projektem zatytułowanym „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”. W nagrodę otrzymał 1 000 dolarów i został zaproszony na wyjazd do ośrodka Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie.

W kategorii „medycyna i zdrowie” wysoko uplasowała się z kolei Joanna Jurek z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,400271,17-letnia-autorka-metody-leczenia-raka-leci-na-konkurs-do-usa.html). Czwartą nagrodę zagwarantowało jej badanie „wielofunkcyjnych nanosystemów kompozytowych dla dostarczania leków”, mających zastosowanie w terapii nowotworowej. Dzięki takim rozwiązaniom rokowania w terapii nowotworowej wzrastają 2-3-krotnie. W nagrodę otrzymała 500 dol.

Tegorocznym zdobywcą nagrody głównej im. Gordona E. Moore’a został Nathan Han z Bostonu. 15-latek opracował program komputerowy analizujący rozmaite mutacje genów i wskazujący, czy doprowadzą one do raka piersi. Jego rozwiązanie ma 81-proc. skuteczność w wykrywaniu zagrożenia chorobą na podstawie analizy genu BRCA1. Nathan Han w nagrodę otrzymał 75 tys. dolarów.

Nagrody Intel Foundation Young Scientist Awards o wartości tys. dolarów przyznano dwojgu młodym badaczom. 15-letni Lennart Kleinwort z Niemiec stworzył narzędzie do analizy matematycznej dla smartfonów i tabletów, umożliwiające wykonywanie na urządzeniach mobilnych kalkulacji, które dotychczas wymagały użycia zaawansowanego sprzętu komputerowego. Z kolei 17-letnia Shannon Xinjing Lee z Singapuru zaprojektowała nowatorski elektrokatalizator, dzięki któremu akumulatory w pojazdach hybrydowych będą lżejsze, bezpieczniejsze i bardziej pojemne.

Łączna pula nagród w konkursie Intel ISEF wyniosła 5 mln dolarów.

Intel ISEF to najważniejsze na świecie targi uczniowskich projektów naukowych i inżynieryjnych z ponad 60-letnią tradycją. Intel Organizatorzy wyliczają, że od prezentacji swoich pomysłów na tej imprezie rozpoczynało karierę naukową już 27 noblistów.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe UW

    Noblista prof. François Englert doktorem honoris causa UW

  • Fot. materiały prasowe

    Wręczono nagrody w XIX edycji konkursu dla uczniów „Fizyczne Ścieżki”

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera