Trzecie spotkanie ArcheoCaffe o sztuce

„Czy człowiek wymyślił, czy może odkrył sztukę? Jak sztuka pozwalała człowiekowi wyrażać siebie?" – to tytuł kolejnego spotkania z cyklu ArcheoCaffe, które odbędzie się 10 grudnia w Krakowie.

Czy najdawniejsze zabytki wskazują na to, że człowiek czuł potrzebę tworzenia i ozdabiania przedmiotów, dlaczego dzieła z różnych stron świata i z różnych kultur wykazują się podobieństwem, co mogło ograniczać działalność twórczą, a co prowadziło wręcz do jej rozwoju i wreszcie: co mówią nam zabytki z przeszłości i jak można je interpretować – to tylko niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone w czasie spotkania.

W trakcie trzeciej odsłony cyklu ArcheoCaffe uczestnicy zastanowią się również nad tym, kiedy i dlaczego człowiek zaczął interesować się działalnością twórczą, jakie czynniki miały wpływ na jej kształt oraz dlaczego w zabytkach sztuki nie dostrzega się samego twórcy i jego sposobu postrzegania świata.

Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli historyk sztuki, prodziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Małgorzata Smorąg–Różycka, archeolog, dyrektor Instytut Archeologii UJ prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz oraz artysta malarz, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk. Dyskusję poprowadzi dr Piotr Kołodziejczyk z Instytut Archeologii UJ.

Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie organizatora fundacji Archaeologica www.archaeologica.pl. Cykl spotkań ArcheoCaffe jest jednym z etapów realizowanego przez fundację Archaeologica projektu pt. „Silna organizacja narzędziem w ochronie dziedzictwa archeologicznego”, współfinansowanego z dotacji Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” przy ulicy Szczepańskiej 1 w Krakowie. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera