Mapa muzycznych sympatii

Przedstawiciele różnych kultur lubią nieco inną muzykę - i słuchają jej z odmiennych powodów. Amerykanie preferują klasykę, Skandynawowie - rocka, Francuzi i Niemcy raczej punk rocka. Wyniki badania przedstawiono w "Scandinavian Journal of Psychology".

Już nieraz naukowcy sprawdzali, jak poszczególni ludzie czy ich grupy różnią się między sobą muzycznym gustem. Tym razem chcieli ustalić, jak upodobanie do różnego rodzaju muzyki zmienia się zależnie od kultur. "Podróżując po świecie wystarczy włączyć radio, aby się przekonać, jakie są muzyczne gusta i jak różnią się one między kulturami" - mówi główny autor pracy cytowany przez serwis ABC, psycholog dr Adrian North z Curtin University.

Aby określić muzyczne gusta dominujące w różnych częściach świata, naukowcy przebadali niemal 29 tys. mieszkańców Ameryki Północnej, Skandynawii, Wielkiej Brytanii i Irlandii, Francji i Niemiec, a także Australii i Nowej Zelandii. Ochotników pytano o stosunek do 104 różnych stylów muzycznych. W większości badanych regionów świata badani wyraźnie preferowali wybrane style. Ich upodobania nie zależały od wykształcenia ani zatrudnienia - zaznaczają autorzy analiz, North i dr Jane Davidson z University of Western Australia.

I tak mieszkańcy Ameryki Północnej najbardziej lubią muzykę klasyczną, która jest jednocześnie najmniej popularna we Francji i Niemczech, gdzie - nota bene - jej duża część została skomponowana. Skandynawowie woleli rocka od punk rocka, przeciwnie niż Francuzi i Niemcy. Dość jednolity stosunek do różnych stylów wydają się mieć Australijczycy i Nowozelandczycy. Z badania jednocześnie wynika, że nieco wyżej niż mieszkańcy innych części ziemi cenią oni jazz.

North i Davidson sprawdzali też, dlaczego ludzie w ogóle słuchają muzyki, ponieważ tłumaczenie tego jedynie potrzebą rozrywki byłoby zbytnim uproszczeniem. Oczywiście potwierdzili, że głównym powodem melomańskich skłonności jest wpływ muzyki na nastrój. Muzyka pomaga zwalczyć napięcie i stłumić różne bolączki, zmniejsza też poczucie osamotnienia i jest dobra na nudę. "To coś w rodzaju plastra na różne emocjonalne zadry" - tłumaczy badacz.

"Przedstawiciele podobnych kultur wykorzystują muzykę z dość odmiennych powodów" - dodaje North. Kiedy porównano pięć badanych regionów, okazało się, że mieszkańcy Australii i Nowej Zelandii stosunkowo najczęściej słuchają muzyki po to, by zrobić na innych wrażenie - zrobić przyjemność przyjaciołom, być modnym albo kreować swój wizerunek.

North podkreśla, iż nie dziwi go, że przedstawiciele różnych kultur słuchają muzyki z różnych powodów. Na razie trudno jednak powiedzieć, jakie cechy poszczególnych kultur tłumaczą trendy zaobserwowane wśród reprezentujących je melomanów. "Poza Skandynawią we wszystkich tych kulturach w cenie jest indywidualizm. A jednak wciąż widzimy między nimi różnice w sposobach, na jakie ludzie wykorzystują muzykę" - mówi North.

Kolejne badania pozwolą jeszcze dokładniej porównać preferencje muzyczne ludzi z różnych kultur i ocenić, jaką rolę w kształtowaniu muzycznych gustów pełnią inne cechy związane z tymi kulturami. Chodzi np. o to, że niektóre kultury są bardziej zmaskulinizowane, inne zaś - sfeminizowane, co może znajdować odbicie w upodobaniu ludzi do muzyki, np. ciężkiego rocka albo ballad.(PAP)

zan/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera