Maksimum Lirydów już za nami

Maksimum tegorocznych Lirydów wystąpiło rankiem w nocy z 21 na 22 kwietnia z aktywnością na poziomie 20-30 meteorów na godzinę - informuje International Meteor Organization (IMO).

Okres od 16 do 25 kwietnia to czas, w którym możemy obserwować meteory z ciekawego roju Lirydów. Maksimum aktywności występuje zazwyczaj w okolicach nocy z 21 na 22 kwietnia, z tym, że w bardzo zmiennych z roku na rok momentach. W tym roku największych liczb godzinnych astronomowie oczekiwali 22 kwietnia w przedziale od godziny 6 do 17 naszego czasu, z najbardziej prawdopodobnym momentem w okolicach godziny 13.30.

Według wykresu aktywności zaprezentowanego na stronach International Meteor Organization (IMO) maksymalne liczby godzinne odnotowano 22 kwietnia o godzinie 3.56 naszego czasu. Był to więc moment korzystny dla obserwatorów w Europie. Aktywność roju sięgnęła wtedy 26 meteorów na godzinę.

W ostatnich dniach w Polsce panowały dobre warunki pogodowe, przez co stacje obserwacyjne Polskiej Sieci Bolidowej zarejestrowały sporą liczbę jasnych Lirydów. Wiele z nich udało się zaobserwować z kilku stacji na raz, co pozwoli wyznaczyć ich trajektorie w atmosferze i orbity. (PAP)

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: po raz pierwszy potwierdzono występowanie w mózgu ośrodka sterującego reakcjami immunologicznymi

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera