Medale dla Polaków na targach wynalazczości w Moskwie

15 złotych, 6 srebrnych i 4 brązowe medale oraz nagrody specjalne przyznało polskim wynalazcom i naukowcom międzynarodowe jury XVI Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES – 2013”.

Na wystawie prezentowanych było ponad tysiąc wynalazków z 20 krajów świata, nagrody przyznawane były w 40 kategoriach tematycznych. Wystawa odbywała się od 2 do 5 kwietnia.

Aż trzy złote medale wywalczył w Moskwie Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy z Radomia, który opracował testery, dzięki którym można badać m.in. tarcie czy zużycie w maszynach. "Jury doceniło fakt, że urządzenia te są na najwyższym poziomie technologicznym i są przedmiotem obrotu handlowego, w tym także na terenie Federacji Rosyjskiej" - skomentowano w przesłanym PAP komunikacie.

Dwa złote medale otrzymał z kolei Przemysłowy Instytut Motoryzacji, który nagrodzono za rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci przewożonych w fotelikach w przypadku kolizji czołowych i bocznych. Innowacja polega m.in. na tym, że w czasie wypadku możliwe jest kontrolowane przesunięcie fotelika z dzieckiem. Dzięki temu badacze chcą obniżyć przeciążenia działające na dziecko podczas wypadku.

Nagrodzonych zostało również troje młodych naukowców, laureatów konkursu "Innowator Mazowsza". Złoty medal w Moskwie otrzymał mjr dr inż. Mariusz Żokowski, który w swojej pracy doktorskiej analizował możliwości poprawy napędów elektrycznych poprzez połączenie funkcji silnika elektrycznego i łożyska magnetycznego w jeden moduł stanowiący "samołożyskujący się" silnik elektryczny.

Złoty medal zdobył też dr Grzegorz Łuka z Instytutu Fizyki PAN, który w swojej rozprawie doktorskiej badał zastosowania metody ALD (proces nakładania powłok na powierzchnie). Dzięki metodzie, jednorodne warstwy można osadzać na powierzchniach o wielkości kilku metrów kwadratowych.

Z kolei srebrny medal w Moskwie zdobyła zwyciężczyni konkursu "Innowator Mazowsza" dr Emilia Klimaszewska z Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, która w swoich badaniach określała możliwości zastosowania nowych „zielonych surowców” w preparatach chemii gospodarczej do czyszczenia twardych powierzchni.

W polskim stoisku organizowanym przez Agencję Promocyjną Inventor zaprezentowanych zostało 25 rozwiązań, opracowanych w instytutach badawczych i na wyższych uczelniach. Ekspozycja współfinansowana była z budżetu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O osiągnięciach polskich wynalazców poinformowali w przesłanym PAP komunikacie przedstawiciele Agencji Promocyjnej Inventor, która podczas wystawy organizowała polskie stoisko.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera