Cukier może osładzać dzieciom szczepienia

Dzięki niewielkiej dawce cukru dzieci spokojniej znoszą bolesne zabiegi w rodzaju szczepienia czy pobrania krwi - informuje serwis "BBC News/Health".

Zespół ekspertów związanych z międzynarodową organizacją Cochrane Collaboration dokonał przeglądu 14 badań, obejmujących ponad 1500 niemowląt poddawanych rutynowym szczepieniom lub pobraniom próbek krwi z pięty.

Dzieci, które przed ukłuciem dostały do ssania roztwór cukru płakały znacznie mniej od tych, którym podawano wodę. Nie jest jednak jasne, czy cukier łagodzi ból, czy tylko uspokaja - dlatego eksperci uważają, że potrzebne są dalsze badania.

Kika lat temu na łamach „The Lancet" ukazała się praca oparta na badaniach niewielkiej grupy 44 dzieci, którym podawano cukier lub wodę przed pobraniem krwi z pięty. Nic nie wskazywało, by słodycz łagodziła ból - grymasy twarzy dzieci wyglądały w obu grupach tak samo, podobna była także aktywność elektryczna obszarów mózgu odpowiadających za odczuwanie bólu.

Jak zauważył dr David Elliman z Royal College of Paediatrics and Child Health, obecnie nie stosuje się rutynowo podawania cukru - lekarze proszą raczej, by matka trzymała małe dziecko w ramionach i uspokajała je bądź karmiła piersią. W przypadku starszych dzieci stosuje się odwracanie uwagi. Wbrew pozorom zastrzyk wykonywany dłuższą igła jest mniej bolesny, ponieważ pomaga ona wprowadzić szczepionkę do mięśni.

Przed drugim rokiem życia przeciętne dziecko dostaje około 10 różnych zastrzyków związanych ze szczepieniami. (PAP)

pmw/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera