Uczelnie i instytucje

SGGW utworzy Weterynaryjne Centrum Badawcze

Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB) powstanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w warszawskiej Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. We wtorek umowę dotyczącą dofinansowania centrum podpisał z władzami województwa mazowieckiego rektor uczelni.

Dzięki utworzeniu WCB, na Mazowszu powstanie ogólnopolska, unikatowa baza do realizacji badań eksperymentalnych nad szeroko pojętym zdrowiem publicznym, w zakresie nie tylko weterynarii, ale także medycyny – zwierzęta gospodarskie stanowić mają punkt wyjścia do badań nad ludźmi - poinformowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa mazowieckiego w przesłanym PAP komunikacie.

W ramach projektu zakupiona zostanie niezbędna aparatura oraz powstaną laboratoria analityczne i badawcze. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego inwestycja otrzyma unijne dofinansowanie w wysokości ponad 10,2 mln zł. We wtorek umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, członek zarządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk oraz rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, prof. dr hab. Alojzy Szymański.

Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB) ma być zintegrowanym zespołem laboratoriów do badań na zwierzętach użytkowych, tj. na świniach, bydle, owcach czy kozach. W centrum będą prowadzone badania na styku medycyny i weterynarii, w zakresie fizjologii i patofizjologii zwierząt oraz badania chorób i schorzeń stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego.

W WCB prowadzone będą zarówno badania podstawowe m.in. w zakresie nauk biomedycznych, medycznych i weterynaryjnych, jak i badania nad lekami, suplementami diety i dodatkami do pasz dla zwierząt w ramach realizowanych projektów naukowych. Centrum będzie także realizować zadania dydaktyczne.

Naukowcy w jednostce prowadzić mają m.in. eksperymentalne badania na temat patogenezy chorób oraz schorzeń zwierząt i ludzi. Szczegóły realizowanych projektów dotyczyć będą m.in. badań nad funkcją poszczególnych układów organizmu (szczególnie układu pokarmowego), badań neurohormonalnych, metabolizmu, ekspresji genów. W jednostce opracowywane i oceniane mają być też różne metody terapii.

 PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera