Meteoryt dostarczył informacji o Marsie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy zbadali meteoryt pochodzący z Marsa, który spadł kilkanaście miesięcy temu na pustyni w Maroku. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Science”.

Meteoryt Tissint spadł w Maroku 14 miesięcy temu. Okazało się, że pochodzi z Marsa. Jego zbadanie było istotne, gdyż to dopiero piąty marsjański meteoryt, którego upadek na Ziemię udało się zaobserwować. Co więcej, meteoryt wydobyto w zaledwie kilka miesięcy po upadku.

Meteoryt został zbadany przez międzynarodowy zespół naukowców, którym kierowała Hasnaa Chennaoui Aoudjehane z Uniwersytetu Hassana II w Casablance w Maroku oraz z UPMC w Paryżu we Francji. Naukowcy badali m.in. własności gazów znalezionych we wnętrzu meteorytu, porównując je z próbkami marsjańskiej atmosfery pobranymi przez lądownik Viking w 1976 roku.

Wyniki badań wskazują, że historia meteorytu rozpoczęła się prawdopodobnie 600 milionów lat temu. Był wtedy typową skałą wulkaniczną na powierzchni Marsa. Gdy w planetę uderzyła asteroida, spowodowało to wyrzucenie kamienia w kosmos. Meteoryt Tissint ma własności podobne do innych tego rodzaju meteorytów marsjańskich, co sugeruje, że ich wyrzucenie nastąpiło w trakcie tego samego uderzenia asteroidy.

Według szacunków badaczy, w okresie od 700 tysięcy do miliona lat kamień podróżował w przestrzeni kosmicznej, aż w czerwcu 2011 roku wszedł w ziemską atmosferę.

Dane wskazują także na udział wody w kształtowaniu warunków pogodowych na powierzchni Marsa w okresie gdy skała znajdowała się na Czerwonej Planecie – czyli że w przeszłości w przedziale kilkuset milionów lat na Marsie występowała woda. Naukowcy zastrzegają jednak, że uzyskane wyniki nie dają przesłanek do hipotez o występowaniu w tym czasie jakichkolwiek form życia na Marsie. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera