Na PWr odbędą się międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych

źródło: organizator konkursu SmartMoto Challenge
źródło: organizator konkursu SmartMoto Challenge

Na Politechnice Wrocławskiej odbędą się zawody SmartMoto Challenge, w czasie których studenci zaprojektują i zbudują crossowe motocykle elektryczne. Zawody, cyklicznie odbywające się w Barcelonie i w Moskwie, po raz pierwszy odbędą się w Polsce, 24-26 sierpnia.

W organizowanych przez studentów Politechniki Wrocławskiej zawodach SmartMoto Challenge wezmą udział zespoły z Polski i Rosji – poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej.

Mikołaj Ostrowski z Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych Politechniki Wrocławskiej podkreślił, że wrocławscy studenci mają spore doświadczenie jako uczestnicy tych zawodów. "Z naszymi motocyklami elektrycznymi pojawiamy się w Barcelonie regularnie od 2013 r." – powiedział Ostrowski.

Zawody odbędą się w dniach 24-26 sierpnia w kampusie Politechniki Wrocławskiej oraz na torze off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu. Zadaniem uczestników SmartMoto Challenge jest zaprojektowanie i zbudowanie crossowego motocykla elektrycznego. Ostrowski podkreślił, że wszystkie części gotowe wykorzystane w projekcie motocykli muszą być homologowane. "Pozostawiliśmy jednak konstruktorom dużo swobody i przestrzeni na innowacyjne pomysły" – dodał.

Motocykle zgłoszone do konkursu biorą udział w w konkurencjach statycznych (prezentacja biznesplanu, omówienie szczegółów technicznych) - oraz dynamicznych (testy sprawnościowe, przyspieszenia oraz wyścig). Łącznie do zawodów, które zostaną zorganizowane we Wrocławiu, zakwalifikowano siedem motocykli skonstruowanych przez drużyny z Polski i Rosji.

"Głównym celem współzawodnictwa jest wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie" - podkreślił Charytoniuk.

Podczas SmartMoto Challenge odbędzie się też na wrocławskiej uczelni dwudniowy Festiwal Elektromobilności. Będzie to m.in. prezentacja firmy z branży motoryzacyjnej.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Energii, Minister Infrastruktury, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Środowiska oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Wrocławia.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rys. Coolerheat/Łukasz Witanowski

    Naukowcy chcą produkować chłód z ciepła

  • Fot. Adobe Stock

    Polski eksperyment w kosmosie: test technologii przetwarzania danych na orbicie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera