Pąkle pomogą w rekonstrukcji dawnych wędrówek wielorybów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Badanie prehistorycznych pąkli pomoże w rekonstrukcji dawnych wędrówek wielorybów – informują naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Odbywanie długich wędrówek jest powszechne wśród dzisiejszych waleni. Można się jednak zastanawiać, kiedy i dlaczego walenie zaczęły podejmować wędrówki. W odpowiedzi na to pomóc może badanie prehistorycznych, skamieniałych... pąkli.

Pąkle są skorupiakami, które prowadzą osiadły tryb życia. Przyczepiają się do skał, statków, muszli, ale także do ciał zwierząt, takich jak żółwie morskie czy właśnie wieloryby.

Wiele gatunków waleni corocznie podejmuje długie wędrówki, latem szukając pożywienia w zimnych wodach podbiegunowych, skąd następnie przenoszą się do wód zwrotnikowych, żeby tam wydać potomstwo.

Według jednej z teorii migracje rozpoczęły się pięć mln lat temu, kiedy to zasobność oceanu w pożywienie zaczęła się zmniejszać. Teorii tej jednak nie potwierdzono.

Naukowcy ze Smithsonian Tropical Research Institute (USA) i University of California w Berkeley (USA) podeszli do tej kwestii w nowatorski sposób. Zamiast badać kości prehistorycznych wielorybów, zainteresowali się pąklami, które przyczepiały się do ich ciał i przemierzały w ten sposób oceany.

Jak wyjaśnia współautor badań, Aaron O`Dea ze Smithsonian, każdy z gatunków pąkli występuje wyłącznie na konkretnym gatunku waleni. Rosnąc, skorupy pąkli gromadzą izotopy tlenu ze środowiska. W ten sposób można prześledzić, w którym miejscu się znajdowały.

Wstępne wyniki badań świadczą o tym, że setki tys. lat temu humbaki i pływacze szare migrowały podobnie, jak ma to miejsce dzisiaj.

Naukowcy zapewniają, że postarają się rozszerzyć swoje badania zarówno w przeszłość, jak i na inne populacje waleni.

Więcej na stronie https://www.pnas.org/content/early/2019/03/19/1808759116 (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera