Ogłuszający niedobór żelaza

Anemia spowodowana niedoborem żelaza sprzyja utracie słuchu – informuje pismo „JAMA Otolaryngology-Head & Neck Surgery”.

Zespół Kathleen M. Schieffer z Pennsylvania State University College of Medicine w Hershey przeanalizował pochodzące ze zanonimizowanej szpitalnej bazy danych informacje dotyczące 305 339 dorosłych osób w wieku od 21 do 90 lat (średnia wieku 50 lat). O anemii świadczyły niskie poziomy hemogloginy i ferrytyny w organizmie.

43 proc. badanej populacji stanowili mężczyźni. U 1,6 procenta występowała częściowo utrata słuchu, spowodowana różnymi czynnikami (na przykład problemami z kosteczkami słuchowymi czy ślimakiem). 0,7 proc. badanych miało niedobór żelaza. Jak wykazała analiza, zarówno niedosłuch odbiorczy (związany z uszkodzeniem ślimaka lub nerwów doprowadzających sygnały ze ślimaka do mózgu), jak i mieszany występował częściej u przypadku niedoboru żelaza (odpowiednio 1,1 oraz 3,4 proc. osób z niedoborem żelaza).

Anemia z niedoboru żelaza to najczęstsza postać niedokrwistości. Występuje przede wszystkim u kobiet w wieku rozrodczym, które regularnie tracą krew.

Ten rodzaj anemii łatwo poddaje się leczeniu, dlatego zrozumienie współzależności pomiędzy nią a zaburzeniami słuchu może przyczynić się do lepszego diagnozowania problemów ze słyszeniem oraz ich ograniczenia .(PAP)

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera