Naukowcy zapowiadają misję kosmiczną SMILE

Ilustracja pokazująca obszary dla przyszłych badań satelity SMILE. Misja ma badać związki oddziaływania wiatrem słonecznym, a ziemską magnetosferą. Źródło: ESA/ATG medialab
Ilustracja pokazująca obszary dla przyszłych badań satelity SMILE. Misja ma badać związki oddziaływania wiatrem słonecznym, a ziemską magnetosferą. Źródło: ESA/ATG medialab

Misję kosmiczną SMILE do badania oddziaływań pomiędzy wiatrem słonecznym, a magnetosferą Ziemi zapowiedziała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), która misję tę będzie realizowała wspólnie z Chinami.

Wystrzelenie europejsko-chińskiego satelity SMILE jest planowane na 2023 rok. Będzie umieszczony na mocno eliptycznej orbicie wokół Ziemi, w maksymalnej odległości 120 000 km. Głównym celem misji mają być badania oddziaływań pomiędzy Słońcem a Ziemią, w szczególności dotyczących interakcji wiatru słonecznego z magnetosferą po dziennej stronie naszej planety.

Magnetosfera to niewidzialny magnetyczny bąbel wokół Ziemi. Nieustannie chroni planetę przed bombardowaniem cząstkami docierającymi od Słońca, głównie protonami i elektronami.

SMILE będzie mieć na pokładzie cztery instrumenty naukowe: analizator lekkich jonów, magnetometr, kamerę do miękkiego promieniowania rentgenowskiego oraz kamerę do rejestrowania zórz polarnych w ultrafiolecie.

Jak informuje ESA, w ramach przygotowań naukowych do misji, badacze z Europy, Chin i Stanów Zjednoczonych analizują dane z satelity rentgenowskiego XMM-Newton oraz czterech satelitów Cluster przelatujących przez ziemską magnetosferę. Dane te pozwalają na przeprowadzenie symulacji tego, co SMILE będzie obserwować w praktyce.

Źródło: http://sci.esa.int/smile/61516-cluster-and-xmm-newton-pave-the-way-for-smile/ (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera