Cytykolina spowalnia rozwój jaskry niezależnie od ciśnienia śródgałkowego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Cytykolina, stosowana m.in. w leczeniu demencji i udaru, może spowalniać rozwój jaskry, nie wpływając jednocześnie na poziom ciśnienia wewnątrz gałki ocznej – wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Nowojorskim i opublikowanych w piśmie „Neurotherapeutics”.

Cytykolina jest naturalnie produkowana w mózgu oraz dostępna w formie leku. Chroni komórki nerwowe i jest źródłem choliny, która stanowi jeden z materiałów budulcowych neuronów. Wcześniejsze badania wskazywały, że u ludzi i gryzoni z jaskrą występuje niższy poziom choliny w mózgu.

Badania prowadzone na szczurach wykazały, że przyjmowanie cytykoliny stymulowało przywrócenie normalnego poziomu sygnałów wysyłanych przez nerw wzrokowy do mózgu. U szczurów, którym przez trzy tygodnie podawano w pożywieniu cytykolinę, zaobserwowano mniejszy ubytek widzenia niż w grupie kontrolnej, a proces uszkodzeń strukturalnych tkanki nerwowej uległ spowolnieniu o 74 proc.

„Nasza analiza sugeruje, że cytykolina chroni przed jaskrą za pośrednictwem mechanizmu innego od tego, który jest standardowo wykorzystywany w leczeniu, tj. zmniejszeniu ciśnienia śródgałkowego poprzez zmniejszenie poziomu cieczy wodnistej. Jaskra upośledza połączenie mózgu i oka, dlatego mamy nadzieję, że nowe sposoby leczenia pomogą odbudować to połączenie” – mówi de Kevin Chan, autor analizy.

Źródło: DOI: 10.1007/s13311-021-01033-6 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera