Francja/ Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro | Nauka w Polsce

Francja/ Rękopis z obliczeniami Einsteina ws. teorii względności sprzedany za 11 mln euro

Fot. Adobe Stock

Rękopis pokazujący próby sformułowania teorii względności przez Alberta Einsteina został sprzedany przez paryski dom aukcyjny Christie's za 11 mln euro. To rekordowa kwota w przypadku dokumentu naukowego z autografem - podkreśla w środę BBC.

Sprzedane zapiski są jednym z zaledwie dwóch materiałów pokazujących prace genialnego fizyka teoretycznego i laureata Nagrody Nobla nad jego przełomowym dziełem.

Rękopis został spisany w latach 1913-1914 przez samego Einsteina i jego współpracownika Michele Besso, który przechował notatki.

„Albert Einstein zachował bardzo niewiele notatek, więc sam fakt, że rękopis przetrwał i trafił do nas, czyni go niezwykłym” – powiedział ekspert Christie's, Vincent Belloy.

Materiał spisany czarnym atramentem pokazuje szereg błędów w drodze do końcowego rozwiązania. Liczne walory dokumentu przyciągnęły kolekcjonerów z całego świata - przekazał mediom dom aukcyjny.

Nazwisko nabywcy 54-stronicowego dokumentu pozostaje owiane tajemnicą.

Opublikowana w 1915 roku teoria względności zasadniczo zmieniła ludzkie rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. Rzuciła nowe światło na okoliczności narodzin wszechświata, tory poruszania się planet i istnienie obszarów czasoprzestrzeni określanych jako czarne dziury.(PAP)

mnw/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera