IMGW: najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów | Nauka w Polsce

IMGW: najcieplejszy wrzesień w historii pomiarów

Fot. Adobe Stock

To będzie prawdopodobnie najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury - poinformowali meteorolodzy. Choć do końca miesiąca zostało jeszcze dziesięć dni, IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

"Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce. Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - poinformował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Jak ustalili badacze pogody najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

"W czwartek pogodnie, tylko na południowym wschodzie i w Karpatach okresami zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura od 23 do 27 st., w dolinach karpackich około 22 st." - zapowiada na swoje stronie IMGW. Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.(PAP)

Autor: Luiza Łuniewska

lui/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    70 lat temu zmarł Antoni Bolesław Dobrowolski – prekursor nauki o lodzie

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera