Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
29.02.2024 aktualizacja 29.02.2024

Satelita CRISTAL ESA zbada kriosferę Ziemi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Europejska Agencja Kosmiczna buduje dwa instrumenty, które z niezrównaną precyzją będą z orbity mierzyły pokrywę lodową i śnieżną Ziemi. Start misji przewidziany jest na 2027 rok.

Z udziałem 50 firm z 19 krajów i przy współpracy z NASA oraz EUMETSAT, Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje misję, w której dwa satelity CRISTAL (Copernicus Polar Ice and Snow Topography Altimeter) mają dokładnie analizować lód i śnieg w regionach polarnych. Start pierwszego satelity – CRISTAL A przewidywany jest na 2027 rok. Po kilku latach ma zostać wyniesiony CRISTAL B. W sumie misja ma trwać aż do lat 40-tych.

Głównym instrumentem na pokładzie będzie radar działający w dwóch różnych zakresach. Jeden rodzaj fal będzie się odbijał od powierzchni śniegu, a drugi – od lodu, dzięki czemu będzie można m.in. precyzyjnie określić grubość śniegu przykrywającego lód. Poruszając się na wysokości 700 km, satelity mają zapewniać dokładność pomiaru liczoną w centymetrach. Pomoże im w tym budowany przez NASA instrument radiowy, który pozwoli na uwzględnienie zakłóceń powodowanych przez atmosferę.

Satelity będą też np. wykrywały góry lodowe i obliczały ich objętość. To kluczowe dane z punktu widzenia badań zmian klimatycznych.

CRISTAL będzie jednym z sześciu programów Copernicus Sentinel Expansion missions. Pozostałe pięć to: CHIME (Copernicus Hyperspectral Imaging Mission for the Environment) - ma prowadzić obserwacje wspomagające rolnictwo i zarządzanie bioróżnorodnością; CIMR (Copernicus Imaging Microwave Radiometer) - będzie badał temperaturę i zasolenie powierzchni mórz oraz oceaniczny lód; CO2M (Copernicus Anthropogenic Carbon Dioxide Monitoring) - będzie mierzył ilość produkowanego przez cywilizację dwutlenku węgla; LSTM (Copernicus Land Surface Temperature Monitoring) - ma prowadzić obserwacje temperatury lądów; ROSE-L (Copernicus L-band Synthetic Aperture Radar) - dzięki instrumentom potrafiącym zaglądać przez różnego rodzaju naturalne materiały, takie jak roślinność, lód czy śnieg, będzie badał różne parametry lasów, osiadanie i wilgotność ziemi i obserwował uprawy.

Więcej informacji na stronie internetowej.  (PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024