Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
29.02.2024 aktualizacja 01.03.2024

Na Politechnice Białostockiej powstało laboratorium, które pomoże kształcić inżynierów biomedycznych

29.02.2024. Otwarcie Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej w Białymstoku. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym absolwentom uczelni doskonalić umiejętności w zakresie efektywnego i bezpiecznego wykorzystania aparatury i elektroniki medycznej, serwisu technicznego oraz systemów informatycznych związanych z infrastrukturą medyczną. PAP/Artur Reszko 29.02.2024. Otwarcie Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej w Białymstoku. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym absolwentom uczelni doskonalić umiejętności w zakresie efektywnego i bezpiecznego wykorzystania aparatury i elektroniki medycznej, serwisu technicznego oraz systemów informatycznych związanych z infrastrukturą medyczną. PAP/Artur Reszko

Na Politechnice Białostockiej powstało nowoczesne laboratorium - stanowisko do intensywnej terapii pacjenta. Studenci inżynierii biomedycznej będą się tam mogli nauczyć działania, obsługi i serwisowania sprzętu medycznego. Jak podkreślają eksperci, tacy specjaliści są bardzo potrzebni w szpitalach.

Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej powstało na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej(PB). Uroczyście otwarto je w czwartek.

Jak mówiła przed otwarciem rektor PB prof. Marta Kosior-Kazberuk, powstanie tego miejsca to wynik współpracy partnerów przemysłowych, pracodawców z uczelnią. "Chodzi o to, że uczelnia wyposaża studentów, absolwentów w solidną wiedzę techniczną, ale umiejętności praktyczne, kontakt z nowoczesnymi technologiami, z nowoczesnymi rozwiązaniami, które stale się zmieniają jest możliwe tylko przy intensywnej współpracy z otoczeniem gospodarczym" - podkreśliła.

29.02.2024. Otwarcie Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej w Białymstoku, 29 bm. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym absolwentom uczelni doskonalić umiejętności w zakresie efektywnego i bezpiecznego wykorzystania aparatury i elektroniki medycznej, serwisu technicznego oraz systemów informatycznych związanych z infrastrukturą medyczną. (aldg) PAP/Artur Reszko
29.02.2024. Otwarcie Laboratorium Elektronicznej Aparatury Medycznej w Białymstoku. Nowa przestrzeń dydaktyczna pozwoli przyszłym absolwentom uczelni doskonalić umiejętności w zakresie efektywnego i bezpiecznego wykorzystania aparatury i elektroniki medycznej, serwisu technicznego oraz systemów informatycznych związanych z infrastrukturą medyczną. PAP/Artur Reszko

Zaznaczyła, że uczelnia chce angażować otoczenie społeczno-gospodarcze w cały proces nauczania - od rekrutacji kandydatów, poprzez wspólne tworzenie programów studiów i uczestniczenie w procesie kształcenia, by wyposażyć absolwentów w niezbędne kompetencje do zmieniającego się ciągle rynku pracy. W jej ocenie, to możliwe dzięki bliskiej współpracy z przedsiębiorcami.

Laboratorium to wspólny projekt PB i firmy Biameditek, wspierany przez firmy Balton i Technomex.

Dyrektor zarządzający Biameditek sp. z o.o. (spółka zmienia nazwę na Cirro) Mariusz Tyszkiewicz mówił, że ten projekt został stworzony specjalnie dla studentów. "Naszym głównym celem było to, żeby studenci poczuli ideę bycia inżynierem biomedycznym. Dlaczego? Bo to fantastyczny zawód, który łączy wiele dyscyplin" - podkreślił i dodał, że absolwenci są bardzo poszukiwani na rynku pracy. Poinformował też, że inwestycja warta jest 1 mln zł.

W laboratorium znajdują się nowoczesne urządzenia, w które wyposażony jest w prawdziwym szpitalu oddział intensywnej opieki medycznej (OIOM). To łóżko szpitalne z manekinem pacjenta, kardiomonitory, defibrylator, respirator, most sufitowy, centrala monitorująca, kompresor medyczny i pompy infuzyjne. Studenci będą mogli zapoznać się tu z działaniem, obsługą i serwisowaniem tego sprzętu.

Na konferencji przypomniano, że zgodnie z rozporządzenia ministra zdrowia z lipca 2023 roku, wprowadzono nowe stanowisko pracy w szpitalach – inżyniera biomedycznego i młodszego inżyniera biomedycznego. Umożliwia ono dyrektorom podmiotów leczniczych na zatrudnianie inżynierów biomedycznych na jasnych zasadach.

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku dr Cezary Nowosielski powiedział, że wyposażenie laboratorium na PB w pełni odwzorowuje prawdziwe stanowisko do intensywnej terapii pacjenta na szpitalnym OIOM-ie.

Nowosielski podkreślał, że specjaliści odpowiedzialni za sprzęt medyczny w szpitalu są ważni. Poinformował, że np. w szpitalu wojewódzkim, który jest jednym z największych szpitali w Podlaskiem, są tysiące jednostek różnego sprzętu medycznego, a szpital wydaje rocznie kilka milionów złotych na obsługę posprzedażową tego sprzętu, aby był na bieżąco poddawany przeglądom i działał zgodnie z wymogami.

"Ten zawód jest bardzo potrzebny. Przez wiele lat nie było osób kształconych, które mogliśmy zatrudnić bezpośrednio po studiach, ponieważ uczyły się tylko teorii" - powiedział Nowosielski. Utworzenie laboratorium - zauważył - pozwoli wykształcić praktyków znających ten sprzęt.

W rozmowie z dziennikarzami dodał, że absolwenci tego kierunku zatrudnieni w szpitalu będą uczestniczyli w obsłudze, serwisie, a także w procesie zakupowym tego sprzętu. Mówił, że szpital wojewódzki potrzebuje takich osób kilka, obecnie - dzięki współpracy z PB - zatrudniono dwóch studentów, którzy zapoznają się ze sprzętem w placówce, aby po skończeniu studiów "płynnie wejść w pracę szpitala".

W laboratorium obok kształcenia studentów, będzie prowadzona działalność naukowa, a także szkolenia dla różnych grup zawodowych.(PAP)

Nauka w Polsce, Sylwia Wieczeryńska, Izabela Próchnicka

swi/ kow/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024