Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
11.04.2024 aktualizacja 11.04.2024

Satelity ESA i NASA nagrały zaćmienie Słońca

 EPA/Miguel Sierra  8.04.2024 EPA/Miguel Sierra 8.04.2024

Geostacjonarne satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zarejestrowały poniedziałkowe zaćmienie Słońca. Na udostępnionym nagraniu można zobaczyć, jak rzucany przez Księżyc cień przemieszcza się przez Amerykę Północną.

Wysłany przez NASA i NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration - amerykańska agencja rządowa ds. Badań Oceanów i Atmosfery) satelita GOES-16 (Geostationary Operational Environmental Satellite) nagrał cień Księżyca przemieszczający się przez kolejne rejony Ameryki Północnej – od Meksyku przez USA, po wschodnią część Kanady.

Nagranie można zobaczyć na udostępnionym przez ESA materiale wideo.

GOES-16, jak przypomina ESA, to pierwszy z całej serii instrumentów GOES-R, wyniesiony w 2016 roku. Nieustannie obserwuje on zachodnią półkulę, dokonując jednocześnie pomiarów różnych zjawisk w atmosferze i monitorując kosmiczną pogodę.

Z kolei działające w ramach europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus satelity Sentinel-3 wykonały zdjęcie zaćmienia.

Dwa satelity prowadzą na co dzień obserwacje oceanów, lądów, atmosfery i pokrywy lodowej. Pomagają m.in. w przewidywaniu zachowania atmosfery, pogody i mórz.

Jak podkreślają specjaliści z ESA, zaćmienie Słońca z przesuwającym się po planecie rozległym cienie, to doskonała okazja do badań zjawisk pogodowych na Ziemi. Cień powoduje bowiem wyraźny spadek temperatury na pokrywanym przez niego obszarze czy zmienia zachowanie się chmur.

Naukowcy analizują już informacje zebrane przez wymienione satelity inne orbitalne instrumenty.(PAP)

Marek Matacz

mat/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024