Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
17.04.2024 aktualizacja 17.04.2024

Lublin/ Prof. Zbigniew Pater ponownie został rektorem Politechniki Lubelskiej

Lublin, 17.10.2022. Rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (bw/doro) PAP/Bartłomiej Wójtowicz Lublin, 17.10.2022. Rektor Politechniki Lubelskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater (bw/doro) PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Prof. Zbigniew Pater został ponownie wybrany we wtorek na rektora Politechniki Lubelskiej w Lublinie. Nowa, czteroletnia kadencja obecnie urzędującego rektora rozpocznie się 1 września br.

O decyzji Kolegium Elektorów poinformowała we wtorek w komunikacie rzeczniczka Politechniki Lubelskiej Iwona Czajkowska-Deneka.

Prof. Pater był jedynym kandydatem na rektora na kadencję 2024-2028. Na obecnego rektora zagłosowało 197 elektorów spośród 236 uprawnionych do głosowania (ponad 83 proc. poparcia).

Podczas spotkania z pracownikami i studentami uczelni w kwietniu br. mówił, że jednym z jego priorytetów w nowej kadencji będzie uzyskanie w 2026 r. statusu uczelni badawczej. Rektor zapowiedział, że środki Funduszu Nauki oraz Funduszu Dyscypliny w miarę możliwości będą zwiększane – o 20 proc. w 2025 r. Prof. Pater zamierza również powołać pełnomocnika rektora ds. umiędzynarodowienia.

„Chciałbym uruchomić Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów. Każde z tych rozwiązań będzie miało szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w wysokości około 20 tys. zł” – dodał.

Zapowiedział również tworzenie nowych kierunków studiów, takich jak wzornictwo przemysłowe, informatyka techniczna czy cyberbezpieczeństwo.

Prof. Zbigniew Pater pełnił funkcję rektora po raz pierwszy w latach 2020-2024, wcześniej był m.in. prorektorem ds. nauki i dziekanem Wydziału Mechanicznego. Na swoim koncie ma 526 publikacji, 9 wypromowanych doktorów oraz 170 magistrów i inżynierów.

Prof. Pater w pracy naukowej zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, a w szczególności teorią i technologią walcowania poprzeczno-klinowego oraz kucia matrycowego. Jego zainteresowania obejmują także zagadnienia związane z zastosowaniem nowoczesnego aparatu matematycznego z wykorzystaniem metod komputerowych w analizie procesów oraz z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali.(PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024