21.10.2018
PL EN
02.11.2017 aktualizacja 03.11.2017

Prof. Jacek Hilszczański laureatem nagrody im. bpa Andrzejewskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. Jacek Hilszczański został tegorocznym laureatem Nagrody im. bpa Romana Andrzejewskiego. Kapituła nagrodziła go m.in. za obronę rozumu i naukowej wiedzy w dyskusji o ochronie Puszczy Białowieskiej oraz wkład w budowę polskiego modelu leśnictwa i ochrony przyrody.

Prof. Hilszczański to członek Rady Naukowej Leśnictwa przy prezesie Rady Ministrów, zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz wiceprzewodniczący Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Nagrodę im. bpa Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników przyznała, już po raz czternasty, Fundacja "Solidarna Wieś". Wyróżnienie to honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich, rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi.

Wyróżnienie za rok 2017 przyznano prof. Hilszczańskiemu m.in. za "wkład w budowę polskiego modelu leśnictwa i polskiej myśli ochrony przyrody".

Jak poinformował PAP we wtorek przewodniczący Rady Fundacji "Solidarna Wieś" Sławomir Siwek, kapituła nagrody postanowiła docenić prof. Hilszczańskiego za "odważną i konsekwentną obronę rozumu i naukowej wiedzy w dyskusji na terenie Polski i w instytucjach europejskich o gospodarce leśnej i ochronie Puszczy Białowieskiej".

Kapituła nagrody "wysoko oceniła też działalność naukową i społeczną laureata, pomagającą w kształceniu polskich leśników i budującą światową markę polskich lasów".

Ponadto - jak podkreślił Siwek - kapituła nagrody - postanowiła docenić prof. Hilszczańskiego za jego wkład w problematykę dotyczącą "ochrony lasów przed szkodnikami, ochrony bioróżnorodności owadów" oraz za prowadzone badania w zakresie "roli kornika drukarza w ekosystemach leśnych".

Wręczenie Nagrody odbędzie się w lutym 2018 r., w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Nagroda im. bpa Romana Andrzejewskiego została ustanowiona w 2004 r. Dotychczas nagrodzeni zostali nią: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, prymas Polski kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Józef Rottenaicher, abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr. Stanisław Jaromi i ks. prał. Kazimierz Kaczor. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ js/

Copyright © Fundacja PAP 2018