15.12.2018
PL EN
10.11.2017 aktualizacja 10.11.2017

Dieta niskobiałkowa przedłuża muszkom życie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konsumpcja diety o niskiej zawartości białka we wczesnym okresie życia sprawia, że wydzielane przez muszki owocowe lipidy stają się mniej toksyczne dla organizmu, dzięki czemu owady mogą żyć dłużej – czytamy w „Nature Communications”.

Naukowcy z Francis Crick Institute (W. Brytania) podczas eksperymentów na muszkach owocowych (Drosophila melanogaster) odkryli, że zwierzęta te wydzielają na skórze lipidy, które, mimo że chronią przed odwodnieniem i pełnią ważną rolę w regulowaniu zachowań prokreacyjnych, są szkodliwe dla organizmu i wpływają na skrócenie życia owadów.

Co więcej, badacze ustalili, iż toksyczne lipidy wyrządzają szkodę nie tylko pojedynczym osobnikom, ale również wszystkim muszkom znajdującym się w ich pobliżu. Tym samym rozwiązali blisko stuletnią zagadkę – wyjaśnili, dlaczego muszki żyjące w dużych, zagęszczonych populacjach umierają szybciej, niż muszki egzystujące w mniej licznym gronie.

Głównym celem badania było jednak sprawdzenie, jaki wpływ na owady ma stosowanie niskobiałkowej diety we wczesnym okresie życia. Specjaliści wykazali, iż muszki karmione w „dzieciństwie” pożywieniem o niskiej zawartości białka, a w wieku dorosłym standardową dietą, żyły przeciętnie ponad dwa razy dłużej, niż muszki, które przez całe życie odżywiały się normalnie.

Okazało się, że niskobiałkowa dieta zmniejszała toksyczność produkowanych przez zwierzęta lipidów, ale tylko wtedy, jeśli została wprowadzona jeszcze przed osiągnięciem dorosłości.

„Ludzie, podobnie jak muszki, również wytwarzają lipidy, które nawilżają i chronią skórę przed szkodliwym działaniem środowiska. Lipidy te w reakcji na światło słoneczne lub inne stresory ze środowiska mogą jednak same stać się szkodliwe i produkować substancje przyspieszające proces starzenia się” – mówi jeden z autorów badania Alex Gould.

„Oczywiście muszki to nie ludzie, więc gwoli ścisłości należy dodać, iż wyniki naszego badania w żadnym wypadku nie sugerują, by kobiety oczekujące dziecka spożywały produkty o niskiej zawartości białka” – dodaje badacz.

O szczegółach eksperymentu możemy przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41467-017-01740-9 (PAP)

ooo/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018