17.11.2018
PL EN
10.11.2017 aktualizacja 10.11.2017

Studenci Uniwersytetu w Białymstoku nauczą się nowoczesnego zarządzania laboratorium

Źródło: UwB Źródło: UwB

Jak nowocześnie opracowywać i opisywać wyniki badań, a także jak zarządzać laboratorium - tego będą się uczyć studenci Uniwersytetu w Białymstoku dzięki innowacyjnemu rozwiązaniu IT, wykorzystywanemu w laboratoriach na całym świecie.

System do zarządzania pracą laboratorium dostarczy włoska firma Eusoft, a polski partner - Infinity Group przygotuje system na potrzeby uczelni. W piątek władze Uniwersytetu w Białymstoku podpisały umowę w tej sprawie.

System zostanie wprowadzony na Wydziale Biologiczno-Chemicznym. Wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań do programu studiów zwiększy kompetencje studentów i będą oni lepiej przygotowani do odnalezienia się na rynku pracy - powiedziała w piątek na konferencji prasowej dziekan tego wydziału prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz. Dodała, że takie systemy wykorzystywane są przez laboratoria międzynarodowe, więc tym ważniejsze jest, by studenci umieli z nich korzystać. System ma też usprawnić prowadzone badania, a tym samym zwiększyć ich jakość.

System zarządzania laboratorium, Eusoft.Lab LIMS, używany jest - jak informuje uczelnia - w europejskich laboratoriach do badań w zakresie ochrony środowiska, żywności i napojów, w przemyśle paliwowym, chemicznym, medycznym i farmaceutycznym. Rozwiązanie stosują zarówno duże koncerny, jak i małe laboratoria.

System na uniwersytecie przygotuje białostocka firma Inifinity Group. Jak powiedział PAP manager tej firmy ds. rozwoju Bartłomiej Skrzycki, system ma szerokie zastosowania i składa się z wielu elementów, można z jego poziomu opracowywać wyniki badań, analizować je, tworzyć raporty, ale też zarządzać laboratoriami - ich magazynami, kadrą czy wyposażeniem. Dodał, że to uczelnia zdecyduje, które elementy są jej potrzebne.

Nowy system ma być wdrożony po nowym roku; wtedy też rozpoczną się zajęcia dydaktyczne, podczas których studenci dowiedzą się, jak z niego korzystać.

Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała PAP, że system będzie wykorzystywany przede wszystkim do wprowadzania badań, opracowywania ich wyników, analizowania i tworzenia raportów. Dodała, że zależy jej, aby studenci mieli możliwość zobaczenia jak wygląda krok po kroku praca w nowoczesnym laboratorium.

Wydział będzie wykorzystywał też system do zarządzania odczynnikami. Godlewska-Żyłkiewicz powiedziała, że to ułatwi to pracę w magazynie - system będzie informował, czy odczynniki mają jeszcze datę ważności, czy się przeterminowały i trzeba je uzupełnić.(PAP)

autor: Sylwia Wieczeryńska

swi/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2018