24.01.2019
PL EN
24.01.2018 aktualizacja 24.01.2018

Granty dla naukowców Politechniki Świętokrzyskiej na wdrożenie wyników badań

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pięcioro młodych naukowców z Politechniki Świętokrzyskiej odebrało we wtorek granty na realizację projektów w ramach programu „Inkubator Innowacyjności +”, dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na badania naukowe otrzymali oni w sumie 160 tys. zł.

„Inkubator Innowacyjności +” to program realizowany przez konsorcjum, w skład którego wchodzi Politechnika Świętokrzyska. Projekt został dofinansowany przez MNiSW. Do konsorcjum, którego liderem jest Uniwersytet Warszawski, oprócz kieleckiej uczelni, należą także spółki UWRC Sp. z o.o. (spółka celowa UW) i NanoTechIP Sp. z o.o. (spółka celowa Instytutu Fizyki PAN).

Grantobiorcom z Politechniki Świętokrzyskiej już po raz drugi przyznane zostało dofinansowanie w łącznej kwocie 160 tys. zł na działania, których celem jest zastosowanie wyników badań naukowych i prac rozwojowych na gruncie konkretnych rozwiązań rynkowych.

Na drugą edycję programu napłynęło 10 projektów. Komitet Inwestycyjny, który składał się z przedstawicieli konsorcjantów i funduszy Venture Capital, ocenił poszczególne projekty, z których pięć otrzymało granty.

Wśród nagrodzonych prac znalazł się projekt dr. Łukasza Nowakowskiego – „Nóż tokarski z napędzanym ostrzem”. Młody naukowiec z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn jest także laureatem ubiegłorocznej, pierwszej edycji programu - wówczas doceniono go za zbudowanie prototypu modułowej oprawki narzędziowej z inteligentnym systemem tłumienia drgań.

„Podczas obróbki bardzo długich otworów urządzenie ma wyeliminować zjawisko drgań, które wpływają na obniżenie produktywności procesu wykonywania dokładnych otworów na tokarce” – wyjaśnił szczegóły swojej pracy Nowakowski. Jego wynalazkiem zainteresowała się jedna z kieleckich firm, która zamierza wdrożyć go do produkcji armatury przemysłowej.

Projekt dr Anny Rębosz-Kurdek z Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego dotyczy budowy prototypu głowicy do podawania materiału budulcowego w drukarkach 3D, wykorzystywanych m.in. w budownictwie. Jak powiedziała PAP autorka pracy, główną cechą wynalazku jest to, że "głowica jest wyposażona w układ pozwalający na mieszanie dwóch składników: płynnego materiału budulcowego i płynnego dodatku, który poprawia właściwości materiału tworzącego wydruk”.

„Dodatkowo głowica wyposażona jest w dyszę, wraz z króćcem (krótką rurką – przyp. PAP) doprowadzającym gaz osłonowy, który powoduje szybsze zastyganie tej wytłoczonej z głowicy mieszanki. Łączy to dwa zadania, które w innych urządzeniach realizowane są przez oddzielne układy” – opisywała budowę głowicy Rębosz-Kurdek, której wynalazkiem zainteresowały się już trzy przedsiębiorstwa.

„Urządzenie wykonawcze, które będzie zapewniało ruch głowicy, pozwoli tworzyć ściany bezpośrednio na placu budowy, bądź też komponenty w magazynie, które będą później dostarczane na budowę. Takie rozwiązanie jest bardziej przyjazne środowisku. Wytwarza się mniej odpadów i pyłów w stosunku do tradycyjnych metod” – dodała.

Członek Komitetu Inwestycyjnego Paweł Kocańda z Ośrodka Transferu Technologii Politechniki Świętokrzyskiej podkreślił w rozmowie z PAP, że głównym kryterium wyboru nagrodzonych projektów była możliwość skomercjalizowania danego rozwiązania. „Najważniejsze jest to, czy ten produkt, projekt czy technologia może pojawić się na rynku. Czy będzie w stanie zainteresować przedsiębiorstwa, żeby wdrożyły ten wynalazek” – zaznaczył Kocańda.

Prorektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba dodał, że program „Inkubator Innowacyjności +” wspiera młodych naukowców ze zmysłem wynalazcy. „Pozwoli im to rozwijać pomysły, które mogą być docelowo wdrożone do produkcji czy przemysłu. Często ci naukowcy nie mają własnych funduszy na dalsze badanie. Ten program im to umożliwia” – mówił o głównych celach programu prof. Koruba.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Kształci ok. 7 tys. studentów na 19 kierunkach i ponad 60 specjalnościach. Zatrudnia 514 nauczycieli akademickich. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

autor: Janusz Majewski

maj/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019