
Dzięki 45-metrowemu japońskiemu radioteleskopowi Nobeyama naukowcom udało się uzyskać dokładną mapę radiową sporej części Drogi Mlecznej - poinformowało Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii (NAOJ).
Gdy będąc w ciemnościach spojrzymy w niebo, dostrzeżemy jaśniejszy pas biegnący przez nieboskłon – Drogę Mleczną. Na zdjęciach można dostrzec w tym pasie dodatkowo ciemniejsze obszary z mniejszą ilością gwiazd. Są to rejony, w których gaz i pył przesłaniają gwiazdy. Zajrzeć w ukryte w ten sposób zakątki naszej galaktyki można jednak na falach radiowych.
Grupa badawcza, którą kierował prof. Tomofumi Umemoto z Obserwatorium Radioastronomicznego Nobeyama (NRO), wykorzystała radioteleskop o średnicy 45 metrów do przeprowadzenia rozległych i szczegółowych obserwacji Drogi Mlecznej w zakresie fal radiowych. Posłużyły one do opracowania najdokładniejszych jak dotąd map radiowych tej galaktyki. Obserwacje prowadzono od 2014 do 2017 roku. Opracowane mapy obejmują obszar równy 520 tarczom Księżyca w pełni, a rozdzielczość przestrzenna jest trzykrotnie lepsza niż w przypadku wcześniejszych map.
Dzięki nowym danym naukowcy będą mogli lepiej zbadać strukturę ośrodka międzygwiazdowego w różnych skalach, zarówno niewielkich (np. pojedynczy obłok materii), jak i bardzo dużych (w skali całej Drogi Mlecznej). Przy analizie danych odkryto różne struktury niewidoczne na wcześniejszych mapach.
Projekt nosi nazwę FUGIN. Opiera się na 45-metrowym radioteleskopie Nobeyama oraz zamontowanym na nim odbiorniku FOREST. Łączny czas obserwacji wyniósł 1100 godzin. Jak poinformowali naukowcy, udało się osiągnąć rozdzielczość kątową obserwacji na poziomie 20 sekund łuku, a rozdzielczość w pomiarach prędkości radialnych molekuł wyniosła 1,3 km/s (prędkość radialna to prędkość na linii widzenia obserwator – dany obłok materii). W badaniach uzyskano dane dla różnych izotopów cząsteczek tlenku węgla: 12CO, 13CO oraz C18O, co pozwoliło na analizę fizycznych parametrów gazu, takich jak temperatura i gęstość, a także rozmieszczenia gazu i jego ruchów.
Wstępne wyniki badań opublikowano w „Publications of the Astronomical Society of Japan”, natomiast pełna opracowana mapa radiowa zostanie upubliczniona w czerwcu 2018 r.
Więcej informacji na stronie: http://www.nro.nao.ac.jp/en/news/2018/0125-umemoto-e.html
cza/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.