23.02.2019
PL EN
01.02.2018 aktualizacja 01.02.2018

Licealiści z Rybnika razem z naukowcami zbadają stan wody Zalewu Rybnickiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Stan wody Zalewu Rybnickiego zbada grupa uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wspólnie z naukowcami z Politechniki Śląskiej w Gliwicach – poinformowała w środę uczelnia.

Wyniki badań uczniowie zaprezentują w Japonii. Rybnickie liceum już po raz kolejny bierze bowiem udział w międzynarodowym projekcie "Water is life". Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "Water is life – the local approach".

Licealiści postanowili więc przyjrzeć się zbiornikowi elektrowni w Rybniku i przedstawić jego rolę z technologicznego oraz środowiskowego punktu widzenia, popierając to własnymi badaniami.

"Zainteresowała nas kwestia zakwitów wody w zbiorniku, ponieważ z jednej strony jest to problem czysto społeczny - wpływający np. na intensywność korzystania rekreacyjnego, ekologiczny, ale również technologiczny, ponieważ osady bardzo niekorzystnie wpływają na system instalacji chłodniczych" – powiedziała nauczycielka biologii i opiekunka licealistów Katarzyna Romaniuk-Demonchaux.

Jak zapewnił rzecznik Politechniki Śląskiej Paweł Doś, naukowcy bez wahania zgodzili się pomóc w badaniach zaangażowanej młodzieży i udostępnić im bazę laboratoryjną. Opiekę nad młodymi pasjonatami nauki objął doktorant na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki mgr inż. Mariusz Tomaszewski.

Część badań realizowana na Politechnice Śląskiej dotyczy wpływu temperatury na zakwity wody pochodzącej ze zbiornika w Rybniku. "Zakwity wody są spowodowane intensywnym rozwojem fitoplanktonu, czyli głównie sinic i glonów. Analizujemy skład wody pobranej ze zbiornika, a dokładniej zawartość substancji biogennych, czyli azotu i fosforu, które są odpowiedzialne za zakwity. Badamy też ilość fitoplanktonu oraz zawartość barwników fotosyntetycznych w fitoplanktonie w zależności od warunków" – wyjaśnił Tomaszewski.

550-hektarowy Zalew Rybnicki został utworzony poprzez spiętrzenie wód rzeki Rudy. Oddano go do użytku w grudniu 1971 r. Jest inwestycją towarzyszącą zlokalizowanej nad jego brzegami dużej elektrowni węglowej.

Woda ze zbiornika jest używana do chłodzenia turbin. Użyta w ten sposób, a przez to nagrzana, zostaje z powrotem wypompowana do zalewu. Efektem wpuszczania ciepłej wody do zbiornika jest to, że nie zamarza on w zimie, natomiast od kwietnia do października temperatura nie spada w nim poniżej 15 stopni. Te warunki mikroklimatyczne sprawiają, że zimuje tu wiele gatunków ptaków.

Zalew oprócz swych podstawowych funkcji posiada także znaczenie przeciwpowodziowe. Intensywnie zarybiany od początków swego istnienia jest miejscem ulubionym przez wędkarzy. Zdobył renomę jednego z najrybniejszych łowisk w kraju. Rekordowy sum złapany w Zalewie Rybnickim mierzył ponad 2,5 metra i ważył 100 kg.

Zbiornik Rybnicki przyciąga także amatorów sportów wodnych, jak kajakarstwo, żeglarstwo czy windsurfing. Znajduje się nad nim pole campingowe, baza noclegowa oraz gastronomiczna. (PAP)

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Anna Gumułka

lun/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019