Studentki uczelni technicznych mogą zgłaszać się do programu "Inżynierki 4.0"

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zwiększenie kompetencji cyfrowych studentek uczelni technicznych w obszarze nowych technologii zakłada seria warsztatów, które odbędą się w marcu w ramach programu "Inżynierki 4.0". Zgłoszenia do programu zorganizowanego przez firmę Siemens przyjmowane są do 27 lutego.

"W przyszłości szczególne znaczenie dla pracodawców będzie mieć wiedza w obszarze cyfryzacji i Industry 4.0" - przewiduje firma Siemens w przesłanym PAP komunikacie prasowym. Industry 4.0 - czyli tzw. czwarta rewolucja przemysłowa - to koncepcja dotycząca wykorzystywania automatyzacji oraz przetwarzania i wymiany danych oraz wdrażania nowych technologii, które zmieniają sposoby wytwarzania.

Dużym jednak problemem, jak zauważa w komunikacie firma, jest niewielki udział liczbowy kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami.

"Obecnie odsetek kobiet na kierunkach inżynieryjnych polskich uczelni sięga 37 proc. Jednak w firmach z sektora STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics) zaledwie co piąty pracownik na stanowisku specjalistycznym to kobieta" – mówi dyrektor wykonawcza Fundacji Edukacyjnej Perspektywy Bianka Siwińska, cytowana w informacji prasowej.

W związku z tym firma Siemens postanowiła skierować do studentek uczelni technicznych program mający na celu zwiększenie ich kompetencji cyfrowych. W ramach projektu "Inżynierki 4.0", którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy, przygotowane zostały warsztaty prowadzone przez ekspertów od technologii, finansów w przemyśle i komunikacji.

Na warsztaty można zgłaszać się do 27 lutego na stronie internetowej akcji: www.siemens.pl/inzynierki4-0.

"Gospodarka polska potrzebuje kadr, które sprostają wyzwaniom związanym z jej modernizacją oraz cyfryzacją zgodnie z koncepcją Industry 4.0. Współczesnego inżyniera charakteryzować będzie specyficzny zestaw umiejętności, łączący takie dziedziny jak mechatronika czy informatyka przy jednoczesnej zdolności do rozumienia całości procesów technologicznych, specyficznych dla poszczególnych branż produkcyjnych" - czytamy w informacji prasowej.

W ramach projektu "Inżynierki 4.0" członkowie zarządu Siemens oraz eksperci branżowi poprowadzą specjalistyczne warsztaty. Zajęcia odbędą się 13, 19 i 26 marca i będą dotyczyć m.in. takich obszarów jak "Nowoczesne technologie w przemyśle oraz metody zarządzania", "Industry 4.0", "Digitalizacja przemysłu", "Nowoczesne systemy automatyki" i "Zarządzanie finansami w projekcie". Zakres zajęć obejmuje także obszary związane z rozwojem osobistym na rynku pracy, czyli m.in. komunikację, wizerunek na rynku pracy, budowanie relacji w biznesie i mentoring.

Uczestniczki projektu będą mogły również wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą będzie wyjazd dla 3 osób na targi przemysłowe Hannover Messe w kwietniu 2018 r.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Na zdjęciu prof. Monika Wilamowska-Zawłocka, dr inż. Gifty Sara Rolly, dr inż. Balanand Santhosh, studenci: Jakub Olszewski, Emilia Bielska i Kacper Chodziński. Fot. materiały prasowe Politechnika Gdańska

    Gdańsk/ Naukowcy z PG pracują nad bateriami wysokiej mocy

  • Fot. Adobe Stock

    Polacy chcą wykorzystać AI do diagnozowania schizofrenii na podstawie skanowania siatkówki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera