23.04.2019
PL EN
15.02.2018 aktualizacja 15.02.2018

Polskie uczelnie na targach edukacyjnych w stolicy Białorusi

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Reprezentanci kilkunastu polskich wyższych uczelni prezentują swoją ofertę dla studentów białoruskich podczas Targów Edukacja i Kariera 2018, które odbywają się w Mińsku w dniach 15-17 lutego.

Z polskimi wystawcami spotkał się w czwartek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros.

„W Polsce studiuje już ponad 5 tys. studentów z Białorusi, co świadczy o tym, że nasza oferta jest dla nich ciekawa i atrakcyjna. Serdecznie zachęcam do podjęcia studiów w Polsce, bo nasze uczelnie gwarantują dobrą jakość nauczania w rozsądnej cenie” – powiedział Chabros.

Na targach znajduje się wspólne stoisko programu Study in Poland, które prezentuje ofertę ponad 50 uczelni państwowych i prywatnych. Przedstawiciele 12 uczelni uczestniczących w programie przyjechali do Mińska, by zachęcać studentów z Białorusi do podejmowania nauki w ich murach.

Ponadto na targach jest także kilka stoisk uczelni prywatnych, takich jak Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, czy wspierane przez lokalne władze stoisko Study in Wrocław, prezentujące ofertę uczelni wyższych ze stolicy Dolnego Śląska.

„Pod względem liczby studentów z zagranicy w Polsce wciąż najbardziej liczną grupą są Ukraińcy (ponad 35 tys.), ale liczba studentów z Białorusi wzrosła od zeszłego roku z 4615 do 5119, co nas bardzo cieszy” – powiedziała Julia Łysik z Fundacji Perspektywy, która jest operatorem programu Study in Poland oraz organizatorem stoiska w Mińsku.

„Nasza uczelnia ma w tej chwili około 50 studentów z Białorusi i ponad 700 z Ukrainy, ale widzimy pozytywną dynamikę związaną z Białorusią” – poinformował dr Wojciech Słomka, pełnomocnik rektora Społecznej Akademii Nauk ds. studentów zagranicznych.

Oddzielne stoisko na targach ma także Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie. „Promujemy się w Mińsku z partnerską uczelnią Collegium Da Vinci. Jestem przekonany, że to przyniesie efekt” – powiedział Michał Kaczmarek z SWPS.

Podczas targów prezentują się głównie uczelnie białoruskie, ale także rosyjskie, niemieckie, francuskie, izraelskie i z państw bałtyckich.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ akl/ ap/

Copyright © Fundacja PAP 2019