Nauka dla Społeczeństwa

27.04.2024
PL EN
19.02.2018 aktualizacja 19.02.2018

Co przyniosą nowe badania w grobowcu Tutanchamona?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W grobowcu faraona Tutanchamona w pobliżu Luksoru rozpoczęto kolejne badania georadarem w poszukiwaniu ukrytych komór – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Celem prowadzonych badań jest ostateczne ustalenie, czy za ścianami grobowca Tutanchamona znajdują się ukryte komory lub korytarze.

W 2015 roku brytyjski egiptolog Mikołaj Reeves opublikował opartą na swoich badaniach teorię, według której za północną oraz zachodnią ścianą grobowca Tutanchamona mogą znajdować się ukryte przejścia do komory grobowej królowej Nefertiti. Była ona małżonką ojca Tutanchamona - faraona Amenhotepa IV Echnatona.

Minister starożytności Egiptu w latach 2014-2016 Mamdouh Eldamaty odniósł się entuzjastycznie do tej teorii i zaprosił wówczas Brytyjczyka do Egiptu, by mógł ją udowodnić.

Od tego czasu w grobowcu Tutanchamona naukowcy przeprowadzili dwa badania georadarowe oraz jedno badanie termograficzne, wykorzystujące obrazowanie promieniowania podczerwonego, pozwalające na rejestrację promieniowania cieplnego ciał fizycznych. Jednak nie przyniosły one jednoznacznego rozstrzygnięcia.

Georadar użyty przez zespół japońskich naukowców wykazał obecność pustych przestrzeni za ścianami badanego grobowca, natomiast zespół amerykański w swoim badaniu georadarowym wykluczył taką możliwość.

Badanie termograficzne nie przyczyniło się do uzyskania rozstrzygnięcia, gdyż – jak się okazało – warunki panujące wewnątrz grobowca uniemożliwiły prowadzenie rzetelnych pomiarów.

Jak poinformował Mohamed Ismail z Ministerstwa Starożytności Egiptu, wobec dotychczasowych niepowodzeń egipskie władze podjęły decyzję o przeprowadzeniu trzeciego, rozstrzygającego badania georadarowego. Zaproszono do niego zespół naukowców z Uniwersytetu Turyńskiego pod kierunkiem egiptologa Franciszka Porcelli’ego.

Odkryty w 1922 roku i oznaczony, jako grób KV62 grobowiec Tutanchamona, władcy starożytnego Egiptu panującego w latach 1333-1323 p.n.e., znajduje się w Dolinie Królów w Tebach Zachodnich.

Dolina Królów to wybrane przez faraona Totmesa I, panującego w latach 1504-1492 p.n.e., miejsce jego pochówku, gdzie potem budowano grobowce kolejnych władców Egiptu do końca okresu panowania XX Dynastii w 1070 r. p.n.e. (PAP)

jot/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024