08.07.2020
PL EN
23.02.2018 aktualizacja 23.02.2018

Powstanie nowe centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej

zdj. PAP zdj. PAP

12 laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę będzie mieściło się w nowym ośrodku badawczym Politechniki Wrocławskiej. Centrum badawcze „GEO-3EM Energia, Ekologia, Edukacja” powstanie pod koniec 2018 r. Koszt jego budowy to ponad 103 mln zł.

W czwartek wmurowano kamień węgielny pod inwestycję, która powstanie w kampusie Politechniki Wrocławskiej przy ul. Na Grobli. Z laboratoriów będą mogli korzystać naukowcy z pięciu wydziałów wrocławskiej uczelni: budownictwa lądowego i wodnego, chemicznego, elektroniki, geoinżynierii, górnictwa i geologii oraz wydziału mechanicznego.

"Ta inwestycja to kontynuacja dalekosiężnego planu rozwoju politechniki; będzie to duże laboratorium badawcze, a wyniki prowadzonych w nim badań będą wdrażane do przemysłu” - powiedział w czwartek podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Cezary Madryas.

Podkreślił, że z badań prowadzonych w nowych laboratoriach skorzystają przede wszystkim branże surowcowe na Dolnym Śląsku. „Centrum jest nastawione na przeróbkę i wytwarzanie najnowszych materiałów, ale także na nowe rozwiązania dla mechaniki, w tym pojazdowej i elektromobilnosci” - powiedział.

Prof. Madryas zaznaczył, że w badania prowadzone w nowym ośrodku będzie bezpośrednio zaangażowanych pięć wydziałów politechniki. Będzie on jednak otwarty również dla pracowników i studentów innych wydziałów tej uczelni.

Rektor podkreślił, że nowy ośrodek posłuży również do badań komercyjnych, a dzięki zyskom przez to generowanym - będzie można rozwijać działalność edukacyjną oraz istotne dla nauki badania podstawowe.

Centrum badawcze będzie miało powierzchnię ponad 4,5 tys. m kw. Znajdzie się tam m.in. 12 laboratoriów wyposażonych w aparaturę naukowo-badawczą. „Nie będzie tu praktycznie sal dydaktycznych, i tym nowy ośrodek różni się od pozostałych budynków, gdzie sal dydaktycznych i sal biurowych jest więcej, niż laboratoriów” - dodał Madryas.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że realizacja inwestycji jest możliwa dzięki dobrej współpracy między uczelnią, biznesem, samorządami oraz rządem. „Inwestycja jest niezwykle ważna dla Dolnego Śląska, ponieważ współpraca nauki z biznesem pozwala na skuteczną komercjalizację świetnych pomysłów powstających na dolnośląskich uczelniach” - dodał marszałek.

Łączna wartość inwestycji to ponad 103 mln zł. Większość tych środków pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Dolnego Śląska na lata 2014-2020. Prace budowlane mają zakończyć się pod koniec 2018 r. (PAP)

autor: Agata Tomczyńska

ato/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020